18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi krakowianie nie chodzą do kościoła. Dlaczego?

Marta Paluch
Kardynał Stanisław Dziwisz
Kardynał Stanisław Dziwisz archiwum
Krakowska młodzież coraz mniej chętnie chodzi do kościoła. Według szacunków krakowskiej kurii frekwencja nastoletnich uczniów w ostatnich latach spadła o 10 procent (danych dotyczących studentów nie ma). Może dlatego kardynał Stanisław Dziwisz 15 stycznia zaapelował o to, by młodzi pomagali Kościołowi. "To środowisko potrzebuje pilnie nowej ewangelizacji" - mówił na opłatku ze studentami.

Kraków: nie wydłużą tras autobusów na Ruczaj

Kuria stara się nauczyć katechetów aktywnego podejścia do młodych. Takiego, by byli bardziej atrakcyjni dla młodzieży. - Skończył się czas wiary oczywistej. Kiedyś Kościół w szarzyźnie PRL był kolorowy, teraz kolorów jest w bród. Wiara płynie z wyboru i musimy się do tego przystosować - mówi ks. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży krakowskiej kurii.

Jak się okazuje, do kościoła chodzi niewielu młodych, ale na religię sporo. - Szacujemy, że jest to ok. 92 proc. gimnazjalistów i 80-90 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych - mówi ks. Panuś. - Niestety, tylko około 40 proc. z nich chodzi na mszę św. Kilka lat temu było ich 50 procent - dodaje kapłan.

Część krakowskich proboszczów zauważyła już, że młodych w kościele jest mniej niż kiedyś.

- Mam takie wrażenie, choć badań nie robiliśmy - przyznaje ks. Jan Mrowca, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. na Kurdwanowie. - Nie wiem, jakie mogą być tego przyczyny... Moda? Lenistwo? A może część z nich chodzi na msze do pobliskiego sanktuarium w Łagiewnikach - zastanawia się.

Ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii, podkreśla, że to, czy tendencja ta będzie postępować, zależy również od samych księży i katechetów. - Mają zrobić wszystko, by utrzymać przy sobie młodzież. Muszą teraz walczyć o wiernych, wychodzić im naprzeciw - mówi ks. Nęcek.

Kuria chce im w tym pomagać. - Staramy się tak kształcić katechetów, by trafili do młodych. Pokazujemy im, jak zaktywizować młodzież - dodaje ks. Panuś.

Że taka postawa działa, pokazuje choćby sytuacja w tych krakowskich kościołach, które na frekwencję nie narzekają. - Na rekolekcjach akademickich było 300 osób, najwięcej od siedmiu lat - mówi ks. Dariusz Talik, archidiecezjalny duszpasterz akademicki.

Gdzie tkwi źródło ich sukcesu? - Na pewno ważna jest modlitwa, ale też aktywność poza mszą - wyjazdy do Europy pod namiot czy walka o puchar kardynała w piłce ręcznej kobiet i piłce nożnej mężczyzn, którą planujemy na maj - opowiada.

Proces odchodzenia młodzieży od kościoła jest jednak, jak przekonuje psycholog społeczny z UJ, naturalny. - Jan Paweł II tylko go nieco przyhamował. Młodzież nie tyle odchodzi od religii, ile od jej tradycyjnych form, włącznie z chodzeniem do kościoła. Następuje zmiana modelu religijności - tłumaczy prof. Zbigniew Nęcki.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska