Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej niż dawniej wyremontowano w te wakacje szkół w regionie nowosądeckim

Anna Koział-Ogorzałek
W Tabaszowej nad Jeziorem Rożnowskim przy szkole podstawowej czeka na uczniów nowy plac zabaw
W Tabaszowej nad Jeziorem Rożnowskim przy szkole podstawowej czeka na uczniów nowy plac zabaw archiwum
To stary budynek, wymaga poważnego remontu, staramy się o kolejne środki na ocieplenie i elewację - mówi dyrektor Dorota Smaga z II Liceum Ogólnokształącego w Nowym Sączu. Przez wakacje wymieniła stolarkę okienną, ogrodzenie, zamontowano nowe grzejniki. I to największe wakacyjne inwestycje w nowosądeckiej oświacie. W całym mieście wydano 950 tys. złotych na remonty szkół.

Najbardziej skorzystały licea, w tym I LO, gdzie zrobiono nowe ogrodzenie. W pozostałych szkołach przeprowadzono jedynie bieżące prace, jak remont przewodów kominowych Szkoły Podstawowej nr 3 czy wymiana pokrycia dachu Zespołu Szkół Specjalnych nr 5.
- To drobne roboty, ale konieczne ze względu na bezpieczeństwo - wyjaśnia Lesław Chełmecki z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

- W czasie niżu demograficznego samorządy nie inwestują w placówki oświatowe - przyznaje Stanisław Szudek, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Saczu. - I trudno się dziwić, skoro gminom brakuje pieniędzy na prowadzenie szkół.
W ubiegłych latach powstało w regionie kilka nowych budynków szkolnych, w innych przeprowadzono generalne remonty. Teraz nowa szkoła buduje się jedynie w Rąbkowej (gm. Łososina Dolna).

- Prace są na poziomie początkowym. Wykonano podpiwniczenie budynku, odwodnienie i zagospodarowanie terenu - mówi wójt Stanisław Golonka. W jego gminie niedawno oddano do użytku plac zabaw dla dzieci przy szkole podstawowej w Tabaszowej. Kosztował 100 tys. zł, połowę dołożyło państwo w ramach projektu "Radosna szkoła".

Drobne remonty przeszły podczas przerwy wakacyjnej szkoły w Limanowej.

- Było malowanie sal lekcyjnych, korytarzy, odświeżanie szatni szkolnych - wylicza szkolne remonty Barbara Porębska dyrektor Zespołu Obsługi Finansowo-Administracyjnej Szkół w Starym Sączu. Największe zmiany dostrzegą we wrześniu uczniowie w Przysietnicy, gdzie są nowe posadzki w korytarzach, dach i rynny w starej części budynku. W starosądeckiej "jedynce" wyremontowano łazienki, gimnazjum ma trzy odmalowane sale lekcyjne i gimnastyczną.

Maria Jabłońska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, wśród poważniejszych inwestycji wymienia: remont boiska wielofunkcyjnego w Zespole Szkół w Marcinkowicach. Prace zakończą się dopiero w październiku. Do tego czasu będzie ono zamknięte dla uczniów. Ostatnio zmodernizowano dwie pracownie żywienia w Krynicy-Zdroju i Starym Sączu oraz wyremontowano starosądecki internat.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska