Zabawy festiwalowe za nami, ale nieujawnionych ciekawostek jest wiele. Zwyciężczynią konkursu godki została Anna Madej z Grębynic, która dwa lata temu też triumfowała. Teraz bajała o kradzieży jabłek w plebańskim sadzie i o tym jak gałęzie zadzierają kieckę, gdy w pośpiechu włazi się na drzewo.
Festiwal Godki 2018. Znamy wyniki konkursów na najlepszych g...
Uznanie zdobyli dwaj chłopcy z Radziemic: Ziemowit Duch i Miłosz Hanula. Opowiadali historyjkę o recku gnojorzu. Choć publiczność śmiała się z tych opowieści, to nie wszyscy wiedzieli, kto jest głównym bohaterem historyjki. Na koniec chłopcy wyjęli go z pudełeczka i pokazali chomika - wprawdzie pluszowego, ale jednak...
Pomysłodawcą konkursu gwary jest Zbigniew Grzyb, który stworzył słownik gwary krakowskiej, chlubi się tym i cieszy, że moda na godke krakowska wraca. - Mamy specyficzne słowa, idiomy, wyrażenia i akcent, oraz co ważne, wymawiamy też głoski, które nie występują w polskim języku literackim. Inność naszego dialektu zauważyłem już jako młodzieniec. Zauważyłem, że „mowa krakowska” jako bogata część kultury zaczyna zanikać, postanowiłem zrobić coś, co pozwoli ją zachować - opowiadał niejednokrotnie o początkach tworzenia przeglądu dla gawędziarzy krakowskich.
Przyznaje, że w rozmowach z ludźmi zaczął częściej, świadomie i z rozmysłem wtrącać krakowianizmy. A w tym czasie gromadził, czyli po krakowsku ścióbiał wszystkie słowa i wyrażenia swojej godki.
Festiwal Krakowskiej Godki 2018 z Tetmajerem. W Modlnicy na ludowo