Resort rolnictwa informuje: W związku z suszą w 2015 roku, która w sposób szczególnie dotkliwy wystąpiła w uprawie kukurydzy zaistniała konieczność zmian wartości progowych KBW dla kukurydzy uprawianej na ziarno i na kiszonkę, które to były wyznaczone na podstawie danych o plonach dla tej uprawy pochodzących z rejonów o dobrych glebach i o dużej retencji wodnej w projekcie rozporządzenia zaproponowano wprowadzenie nowych wielkości progowych wyznaczających zagrożenie suszą dla upraw kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę.
W przypadku upraw kukurydzy, buraka cukrowego oraz rzepaku i rzepiku na glebach I kategorii (podatne na suszę), nie są podane wartości krytyczne KBW.
Kolejna rzecz, skrócenie okresu raportowania do 31 sierpnia dla roślin strączkowych (z 10 września).
Następna zaproponowana zmiana - usunięcie z okresu raportowania okresu od 11 VII do 10 IX, celem dokonania zgodności pomiędzy faktycznie występującymi okresami zagrożenia suszą.
Jak podkreśla resort, KBW dla poszczególnych gatunków i grup roślin uprawnych oraz gleb są jednakowe dla wszystkich regionów. Dlatego właśnie nie ma potrzeby wyznaczania tych wartości z podziałem na województwa.
Susza rolnicza występuje, gdy obliczone wartości KBW dla gminy są niższe od wartości krytycznych klimatycznego bilansu wodnego przedstawionych w projekcie rozporządzenia. Przekroczenie wartości krytycznych KBW oznacza 20% obniżenie plonów w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Źródło: minirol.gov.pl