MŚ w łyżwiarstwie szybkim: medalowa szansa dla Polski przepadła

Nasza męska drużyna zajęła w MŚ 8. miejsce
Nasza męska drużyna zajęła w MŚ 8. miejsce Paweł Relikowski
Drugiego dnia mistrzostw świata na dystansach, które odbywają się w Kołomnie, liczyliśmy, że o medal powalczy nasza męska drużyna. Polskim łyżwiarzom szybkim ten występ się nie udał.

Polacy, jadący w składzie: Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański i Zbigniew Bródka, zrezygnowali ze startu w swej koronnej konkurencji, biegu na 1500, bo ten rozgrywany był tego samego dnia (zwyciężył faworyt - Rosjanin Denis Juskow, który zdeklasował rywali). Wszystkie siły chcieli rzucić do walki o podium w drużynie, lecz ten bieg zupełnie im nie wyszedł. Zajęli dopiero 8. miejsce, ostatnie w stawce.

Nasi panczeniści startowali w ostatniej parze, z Koreańczykami. Od początku mieli słaby czas i ich strata do prowadzących wówczas Holendrów rosła. Pozostawało wierzyć, że przyjęli taktykę spokojniejszego początku i mocniejszej końcówki, która sprawdziła się choćby igrzysk w Soczi dwa lata temu, kiedy wywalczyli olimpijski brąz. Polacy jednak w drugiej części dystansu nie zbliżyli się do rywali i zajęli ostatnią, 8. lokatę (3.47,80). Tak słabego wyniku nie mieli od lat. Do złotych Holendrów (3.40,04) stracili 7,76 s. Srebro zdobyli Norwegowie, a brąz Kanadyjczycy.

Z polskiej ekipy wcześniej w piątek startowała Natalia Czerwonka, która w biegu na 1000 m zajęła 17. pozycję (1.17,02). Mistrzynią niespodziewanie została Holenderka Jorien ter Mors (1.14,73), która wyprzedziła dwie Amerykanki rządzące w tym sezonie w Pucharze Świata - Heather Richardson-Bergsmę i Brittany Bowe.

W piątek swój drugi triumf na torze pod Moskwą odniosła Martina Sablikova. Do czwartkowego złota na 3000 m dorzuciła następne, na 5000 m.

W sobotę szansę na medal ma polska drużyna kobiet, a w niedzielę można liczyć na walkę o podium sprintera (500 m) Artura Wasia.

Wyniki z piątku

Kobiety, 1000 m: 1. Jorien ter Mors (Holandia) 1.14,73, 2. Heather Richardson-Bergsma (USA) 1.14,94, 3. Brittany Bowe (USA) 1.15,01... 17. Natalia Czerwonka (Polska) 1.17,02.
5000 m: 1. Martina Sablikova (Czechy) 6.51,09, 2. Carien Kleibeuker (Holandia) 6.54,96, 3. Irene Schouten (Holania) 6.55,93.

Mężczyźni, 1500 m: 1. Denis Juskow (Rosja) 1.44,13, 2. Kjeld Nuis (Holandia) 1.45,66, 3. Thomas Krol (Holandia) 1.45,75.
Bieg drużynowy: 1. Holandia 3.40,04, 2. Norwegia 3.41,26, 3. Kanada 3.43,28... 8. Polska (Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, Zbigniew Bródka) 3.47,80.