18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murakami i Houellebecq przyjadą do Krakowa na Festiwal Conrada

Urszula Wolak
Houellebecq opowie o "Mapie i terytorium"
Houellebecq opowie o "Mapie i terytorium" fot. archiwum
Przeglądając jesienną ofertę krakowskich wydawnictw można przestać martwić się o nie najlepszą w tym roku aurę. W zasadzie może przez cały czas padać, bo książek, które warto przeczytać, znajdziemy w księgarniach pod dostatkiem. Chyba tylko w listopadzie warto będzie ruszyć się z fotela. Wtedy to w Krakowie pojawią się Michel Houellebecq i Haruki Murakami.

Czytaj także: Teatr Telewizji powróci na antenę TVP

Pierwszy z autorów, kontrowersyjny francuski pisarz, twórca "Cząstek elementarnych" przyjedzie na Festiwal im. Conrada ( 2-6 listopada). Będzie miał wtedy okazję zaprezentować swoją najnowszą książkę "Mapa i terytorium", uhonorowaną już Nagrodą Goncourtów.

Japończyk Haruki Murakami, autor słynnej "Kroniki ptaka nakręcacza", pojawi się pod Wawelem na Targach Książki niemal w tym samym czasie . Pretekstem do jego wizyty w Polsce jest wydanie trzeciego tomu powieści "1Q84".

Zanim zagłębimy się w lekturze tych nowości, warto przejrzeć jesienną ofertę oficyn krakowskich. Hitem Wydawnictwa Literackiego okażą się z pewnością długo oczekiwane "Listy" Sławomira Mrożka i Stanisława Lema. Z zebranej korespondencji dowiemy się m.in. o wspólnych motoryzacyjnych zainteresowaniach pisarzy.

Już niedługo będziemy mogli przeczytać pierwszą powieść detektywistyczną tureckiego laureata Nagrody Nobla Orhana Pamuka. Gallip - bohater "Czarnej księgi" jest prawnikiem. Mieszka i pracuje w Stambule. Jego spokój przerywa nagłe zniknięcie żony. Mężczyzna sądzi, że kobieta postanowiła od niego odejść. Zrobi wszystko, by dowiedzieć się, czy tak jest w rzeczywistości.

Do rąk czytelników trafi także "Czarne mleko" Elif Safak. Autorka w niestandardowy i kontrowersyjny sposób postanowiła opowiedzieć o macierzyństwie i depresji, której doświadczyła po urodzeniu dziecka. Safak, podobnie jak Virginia Woolf czy Sylvia Plath, poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy macierzyństwo może zabić artystkę?

Na przełomie października i listopada ukaże się z kolei rozchwytywana na tegorocznych Targach Książki we Frankfurcie powieść Steve'a Sem-Sandberga pt. "Biedni z Łodzi". Opowiada ona o Chaimie Mordechaju Rumkowskim, przez jednych uważanym za kolaboranta zmuszającego Żydów z łódzkiego getta do wyniszczającej pracy na rzecz Trzeciej Rzeszy, a dla innych prawdziwego bohatera, który prowadził z faszystami ryzykowną grę.

W realia historyczne przeniesie nas też powieść Leurenta Bineta pt. "HhhH". Traktuje ona o autentycznych zdarzeniach, które miały miejsce podczas wojny w Czechosłowacji. Na karty powieści zostają przywołani dwaj czescy spadochroniarze - Josef Gabcik i Jan Kubis, którzy przeprowadzili zamach na Himmlera. Choć operacja "Anthropoid" zakończyła się sukcesem, jej uczestnicy nie zdołali umknąć zemsty Hitlera.

Wydawnictwo Znak we wrześniu przekaże do rąk czytelników wyjątkową biografię ks. Jana Twardowskiego pt. "Ksiądz paradoks. Rzecz o Janie Twardowskim" Magdaleny Grzebałkowskiej. Autorka wcale nie wystawia duchownemu kolejnego pomnika. Kreśli za to wielowymiarowy portret Twardowskiego. Grzebałkowska pokazuje człowieka pełnego sprzeczności - otoczonego ludźmi, a jednak samotnego, szukającego kontaktu z innymi, ale niezbyt związanego z własną rodziną
W październiku ukaże się także najnowsza książka Mario Varga Llosy pt. "Marzenia Celta". Miłośnicy twórczości pisarza poznają Rogera Casementa, twórcę raportu z Konga, który uświadomił światu barbarzyństwo uprawiane przez białego człowieka w Afryce.

Universitas planuje natomiast wydać tom "Wizerunek człowieczeństwa. Rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło" Artura Tanikowskiego. Gottlieb, żydowski malarz z Krakowa, był przyjacielem Diego Rivery i portrecistą Picassa oraz Żeromskiego. Ale nie tylko to sprawia, że warto mu się bliżej przyjrzeć.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska