Poziom czytelnictwa może nie jest zachwycający, ale od kilku lat systematycznie rośnie wskaźnik dotyczący przeczytanych w ciągu roku książek. W 2023 roku, według statystyk Biblioteki Narodowej, co najmniej jedną książkę przeczytało 43 proc. Polaków. To najwięcej od 10 lat. Rośnie też w siłę grupa młodych czytelników oraz literatura skierowana do nich – young adult.
Swoje książkowe zapowiedzi ujawniło właśnie krakowskie wydawnictwo Znak. Oto kilka książek, na które z zaciekawieniem czekam i o których warto pamiętać zanurzając się w wirtualne i realne regały z książkami.
Ledwie kilka dni temu ukazał się trzecia tom zakrojonej na wiele odsłon "Podróż przez czas" Érica-Emmanuela Schmitta, autora m.in. głośnej książi „Oskar i pani Różą”. Tym razem nieśmiertelni bohaterowie Nuria o Noem budzą się w starożytnym Egipcie. Najnowszy tom nosi tytuł „Ciemne słońce”.
Z końcem stycznia na rynku wydawniczym pojawi się „Nadzieja”, nowa powieść Johna Maxwella Coetzeego. Każda książka południowoafrykańskiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla to wydarzenie. „Nadzieja” to – jak zapowiada wydawnictwo - opowieści o kobiecych sekretach i tęsknotach. Coetzee patrzy w niej na świat oczami kobiet, ukazując najgłębsze ludzkie tęsknoty.
Na wakacje Znak zapowiada nowe wydanie „Rodzinnej Europy” Czesława Miłosza ze wstępem Oksany Zabużko (czerwiec) oraz nową powieść Filipa Zawady „Czy to jest prawdziwa czerń?”. Znak zapowiada również nową książkę Joanny Bator, zebrane w jednym tomie wszystkie opowiadania Pawła Huellego
Trzymający w napięciu thriller „Prawda” Igora Brejdyganta, autora bestsellerowej „Szadzi”, która doczekała się serialowej ekranizacji z Maciejem Stuhrem w roli głównej to z kolei propozycja dla miłośników literatury z dreszczem. W maju na półki księgarni trafi nowa powieść mistrza kryminału Marka Krajewskiego, a wraz z nią powróci Edward Popielski i klimat międzywojnia.
Fani literatury biograficznej w tym roku dostaną kilka ciekawych propozycji także z logo Znaku, wśród nich warto wspomnieć o książce Marty Byczkowskiej-Nowak „Nieocalony. Tadeusz Borowski. Biografia” (styczeń), „Maria Callas. Primadonna stulecia” Anne Ewards (luty) w kinach równolegle można będzie zobaczyć poświęcony diwie film z Angeliną Jolie w roli głównej, także w lutym, na 120 urodziny Gałczyńskiego w księgarniach Anny Arno „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński”. W planach na ten rok jest również opowieść o niezwykłej rodzinie Ostaszewskich autorstwa Anny Król, biografia Władysława Reymonta pióra Moniki Piątkowskiej, autorki m.in. biografii Bolesława Prusa oraz książka Marcina Wilka poświęcona Karolinie Lanckorońskiej
Nie słabnie zainteresowanie polskich czytelników literaturą faktu, dla czytelników non-fiction Znak zapowiada m.in. historie księży, którzy porzucili celibat zebrane przez Monikę Białkowską w książce „Połamany celibat”.
