"To tutaj wolność walczy ze światem tyranii. To tutaj przyszłość nas wszystkich wisi na włosku" – stwierdził szef polskiego rządu na Twitterze.
"Świat stracił poczucie bezpieczeństwa"
W innym poście, opublikowanym na Facebooku, Morawiecki podkreślił: "Ta wojna to wynik działań okrutnego tyrana, który atakuje bezbronnych cywili, bombarduje miasta i szpitale na Ukrainie!". W jej wyniku - wskazał premier - świat stracił poczucie bezpieczeństwa, a niewinni ludzie giną i tracą dorobek całego życia. "Musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie. To dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierami Petr Fiala i Janez Janša, jesteśmy w Kijowie" .
Wcześniej zdjęcie z Kijowa opublikował w mediach społecznościowych premier Czech Petr Fiala.
"Odwaga prawdziwych przyjaciół!"
Do wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie odniósł się we wtorek wieczorem Denys Shmyhal.
"Premierzy Mateusz Morawiecki, Janez Jansa i Petr Fiala przybyli dziś w imieniu Rady Europejskiej do Kijowa. Odwaga prawdziwych przyjaciół!" – napisał na Twitterze ukraiński premier i dodał: "Rozmawiamy o wsparciu dla Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec kraju-agresora".
Wizyta w Kijowie
Informację o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego przekazał we wtorek rano rzecznik rządu Piotr Müller. Wraz z przedstawicielami polskiego rządu do ukraińskiej stolicy udali się premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansa. W planach wizyty jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem tego kraju Denysem Szmyhalem.
"Wyjazd organizowany jest w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego” – poinformowała Kancelaria Premiera. Jak dodano w komunikacie o wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.
