Do Galerii Krakowskiej zostały przeniesione biura oraz czytelnia i biblioteka, które znajdowały się w skrzydle wschodnim Pałacu Krzysztoforów - czyli m. in. Dyrekcja MHK, księgowość, kadry, niektóre działy naukowe, itp. - Jest to wyłącznie przestrzeń biurowa, nie ekspozycyjna - przyznaje Krzysztof Haczewski, kierownik kancelarii dyrektora Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Jak twierdzi, oferta Galerii Krakowskiej była najkorzystniejsza zarówno pod względem ceny jak i dostępnej powierzchni i warunków wymaganych m.in. dla biblioteki i czytelni Muzeum - łącznie 33 pomieszczeń o łącznej powierzchni 1000m2. - Umowa jest zawarta do lipca 2021 . Koszt to 10 euro za m2. Suma kosztów wynajmu jest podobna do kosztów jakie Muzeum ponosiło za opłaty w Pałacu Krzysztofory - dodaje Haczewski. Wszystkie opłaty za utrzymanie Pałacu Krzysztofory to miesięcznie ok. 41 tys zł.
- Wśród innych propozycji były m. in. pomieszczenia w budynku dawnego Dworca, nie spełniały one jednak wymogów Muzeum związanych z wytrzymałością stropów (jak wspomniałem przenosiliśmy też bibliotekę z czytelnią) - dodaje Haczewski.
Remont w Pałacu Krzysztofory rozpoczął się w 2004 r. W latach 2009-2011 została wyremontowana część od strony ul. Jagiellońskiej, w drugim etapie, w latach 2012-2014, skrzydło zachodnie, a w obecnym do prac jest przeznaczone skrzydło wschodnie. Prace przygotowawcze - wybór generalnego wykonawcy, przygotowanie dokumentacji projektowej, opuszczenie pomieszczeń przeznaczonych do remontu trwają od roku 2017.
- W tym momencie jesteśmy na etapie przeglądania ofert na generalnego wykonawcę. Dokładny termin rozpoczęcia prac budowlanych zależy od terminu podpisania umowy z wybranym generalnym wykonawcą - przyznaje Haczewski. - Ten etap remontu jest przeprowadzany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to 34 mln zł netto, w tym 29 mln dotacji z Programu - dodaje.
Planowany termin zakończenia prac to rok 2020. W jego wyniku będzie przeprowadzony kompletny remont konserwatorski skrzydła wschodniego Pałacu Krzysztofory, przygotowanie wystawy stałej "Kraków od początku i bez końca" - opowiadającej w sposób kompletny o Krakowie, oraz aranżację przestrzeni na wystawy czasowe i przestrzeni pozawystawienniczych. W skład tych ostatnich wchodzą zarówno miejsca, które będą ogólnodostępne - czytelnia, mediateka, miejsca dla mieszkańców, a także sklepik muzealny i kawiarnia, oraz biura MHK.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!![]() | Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ![]() |
Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!![]() | Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING![]() |
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?
Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.
