https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice żyją folklorem całego świata. Przyjechały zespoły z wielu kontynentów. Bawią się, tańczą, prezentują swoją kulturę

Barbara Ciryt
Festiwal Folkloru w Myślenicach, a a nim zabawy, tańce, muzyka
Festiwal Folkloru w Myślenicach, a a nim zabawy, tańce, muzyka Materiały Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem
Folklor to Myślenice. Barwne zespoły folklorystyczne z całego świata zawitały do Myślenic. Od kilku dni trwają Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. To już 10. raz takie spotkania ludzi z różnych kontynentów, którzy w Polsce, w Myślenicach promują swoją kulturę, sztukę, muzykę, taniec. Tu uczą innych swoich tańców, porywają do zabawy ludzi na Rynku w Myślenicach i wszyscy bawią się wesoło.

Zjednoczeni folklorem - jubileuszowe spotkanie

Tegoroczny, jubileuszowy festiwal folklorystyczny odbywa się pod hasłem: Zjednoczeni folklorem.

- Tegoroczna edycja jest szczególna. To już dziesiąty raz, kiedy spotykamy się, by celebrować fuzję kultur z całego świata. Ideą festiwalu jest nie tylko prezentowanie różnorodności folkloru, ale przede wszystkim promowanie tolerancji i zrozumienia między narodami. Festiwal staje się platformą porozumienia, gdzie poprzez muzykę, taniec i sztukę ludową uczestnicy mogą zbliżyć się do innych kultur i docenić ich wartości - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Festiwal trwa ponad tydzień od 15 do 24 lipca. Zaczęło się od koncertu inauguracyjnego. Pierwsze dni to zaproszenie mieszkańców, gości, turystów i wszystkich zainteresowanych folklorem do Myślenic na warsztaty taneczne, czyli EtnoTańce. Zespoły z rożnych części świata prezentowały wówczas swoje tańce narodowe, ludowe, a tancerze porywają widzów do wspólnej zabawy.

Jednocześnie były EtnoWarsztaty, czyli warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dla dorosłych, były pokazy i nauka ciekawych ozdób, tradycyjnych pamiątek z różnych kultur wielu krajów. A wieczorami co robią ludzie od folkloru? Tańczą i śpiewają, śpiewają i tańczą, bo wtedy organizują koncerty EtnoMuzyka.

Występy gościnne w Krakowie, Miechowie, Niepołomicach

Myślenice, które zapraszają i goszczą zespoły folklorystyczne z kilkunastu krajów dzielą się tym światowym folklorem i wysyłają niektóre zespoły na pokazy do innych miast. Dzięki temu występy, niecodzienną muzykę, tańce i wyjątkowe pokazy folklorystyczne mogą oglądać mieszkańcy i goście w Krakowie, Miechowie, a w tym roku także w Niepołomicach.

Na początek festiwalu folklorystycznego prezentowały się zespoły z Tajlandii i Serbii, kolejne pokazy i tańce edukacyjne na warsztatach były z udziałem zespołów z Meksyku i Kenii. Wtedy zrobiło się jeszcze bardziej gwarno i kolorowo. W tym roku przyjechały także i zaprezentowały się zespoły z Kolumbii, Chińskiego Tajpej, Japonii, Węgier oraz USA (Hawajów), Bułgarii, Irlandii, Turcji i Korei, Tajwanu no i Polski.

Na weekend Kuchnie świata i EtnoParada

Niezwykłe pokazy będą już w sobotę. Od rana zespoły pokażą swoje umiejętności kulinarne, przygotują potrawy ze swoich krajów i będą częstować wszystkich przybyłych na festiwal. Ten kulinarny popis zaczyna się w sobotę, 20 lipca o godz. 10 przed Małopolską Szkołą Gościnności w Myślenicach (ul. Zdrojowa 18).

Po południu w sobotę, od godz. 14 będzie EtnoParada, Wyruszy sprzed Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu i przejdzie tanecznym krokiem na Rynek. To widowiskowe wydarzenie z muzyką, śpiewem, tańcami wszystkich zespołów. W planach są prezentacje folklorystyczne na drogach, placach, ulicach, skrzyżowaniach. Parada dotrze do Rynku w Myślenicach na godz. 15 i tu zaczną się koncerty, które będą trwały do godz. 20.30. A po nich o godz. 21 zaplanowano koncert Cleo.

W niedzielę, 21 lipca na Rynku koncerty folklorystyczne będą o godz. 14, a o godz. 17 zaplanowano koncert finałowy pod hasłem „Wokół tradycji świata”. Na koniec w niedzielę będzie jeszcze koncert Karoliny Lizer.

Kolejne trzy dni przyszłego tygodnia od poniedziałku zapanowano kolejne warsztaty: EtnoTańce, EtnoWarsztaty i EtnoMuzyka. Zabawa z folklorem świata potrwa do środy 24 lipca.

Dwór w Modlnicy, wybudowany przez Konopków to charakterystyczny szlachecki obiekt

Dwór w Modlnicy z urokliwym parkiem otwiera podwoje. Zaprasz...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska