Spektakle, warsztaty i interaktywne wystawy złożą się na tegoroczną edycję Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Tematem przewodnim będzie klasyka literatury, za sprawą której na scenie zagoszczą takie postaci jak Koziołek Matołek, Brzydkie Kaczątko, Miś Uszatek, Czerwony Kapturek, Pan Twardowski, Królowa Śniegu. Ponadto wraz z Alicją trafimy do Krainy Czarów, a z Dorotką i jej przyjaciółmi przemierzymy Krainę Oz. Do bajkowych światów zaproszą najmłodszych amatorów teatru aktorzy z Łomży, Łodzi, Wałbrzycha, Kielc, Lublina, Warszawy i innych polskich miast.
Festiwal otworzy adaptacja obrazkowej historii autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza "Koziołek Matołek" Teatru Lalki i Aktora w Łomży przeznaczony dla widzów powyżej 5 r.ż. Widzowie zobaczą go 11 i 12 lutego.
Spektakle zostaną podzielone na poszczególne grupy wiekowe - od kilku lat w ramach festiwalu prezentowane są przedstawienia dla najnajów, na które również w tym roku organizatorzy zapraszają dzieci już od 6. miesiąca życia. W programie festiwalu znalazły się dwa spektakle "Nie ma… nie ma… jest" Teatru Baj z Warszawy oraz inspirowany utworami Erika Satie "Pan Satie" poznańskiego Teatru Atofri stworzone właśnie z myślą o najmłodszych.
Z kolei najstarsza publiczność festiwalu dziecięcego - widzowie powyżej 10 r.ż. - będą mogli śledzić losy braci Jacka i Placka w spektaklu Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego "Jacek i Placek na tropie księżyca" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego.
Wśród bajkowych postaci szczególną pozycją jest przedstawienie kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" "Niemożliwe – Wasowski dzieciom". Przygody rodzeństwa Karolka i Emilki przedstawione zostały piosenkami autorstwa Jerzego Wasowskiego (muzyka) ze słowami Jerzego Kiersta, Andrzeja Nowickiego, Romana Pisarskiego i Jeremiego Przybory.
Program festiwalu uzupełnią trzy wystawy prezentowane w w Galerii Szarej i Białej NCK "Fikaj z Koziołkiem Matołkiem", która pozwoli dzieciom poznać historię słynnego koziołka (11-25 lutego) oraz "Światy Innocentiego" prezentujące ilustracje Roberto Innocentiego z książek "Pinokio", "Kopciuszek", "Wyspa Skarbów".
Organizatorzy zaplanowali także warsztaty rękodzieła "Gdzie idziesz Koziołku?" (11 lutego, g. 14.00, sala 106) oraz "Skarpetkowa orkiestra" (17 lutego, g. 12.30, sala 106), a także warsztaty teatru cieni "Rodzinne cieniowanki, czyli warsztat teatru cieni" (18 lutego, g. 15.00, sala kameralna 203). Na warsztaty obowiązują zapisy.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
