FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

Transport z Krakowa na tę szczególną mszę św. organizuje krakowska firma Manifold, która od 16 lat oferuje przede wszystkim turystyczny przewóz osób, ma 23 autokary. Obsługuje rynek turystyki wyjazdowej, przyjazdowej (czyli ma ofertę dla obcokrajowców przylatujących do Polski, którzy tu potrzebują środka transportu, również do zwiedzania innych krajów w Europie) oraz zajmuje się obsługą biznesu, przewozami na kongresy czy imprezy. Tak w każdym razie było do czasu pandemii.
- Teraz cała branża autokarowa jest na granicy upadku, my również - mówi nam Maciej Socha, założyciel i prezes firmy Manifold. - Od marca praktycznie w ogóle nie mamy zamówień, po stronie przychodowej jest zero i nic nie wskazuje na to, żeby to się zmieniło. Część naszych pracowników od razu zaczęła szukać nowej pracy i tak około 30 procent załogi gdzieś się porozchodziło, a utrzymujemy za wszelką cenę pracowników najlepszych, najbardziej doświadczonych, którzy są z nami najdłużej - słyszymy od prezesa Sochy.
- Nasze pojazdy wystawiliśmy na sprzedaż, ale nie ma żadnego zainteresowania - autokar turystyczny obecnie jest niesprzedawalny. Trochę liczyliśmy na pomoc rządu, która nie następuje, i powoli zbliżamy się do momentu, w których chyba tylko modlitwa nam została - tym, którzy wierzą - dodaje.
Firma stara się ostatnio przekonać ludzi do powrotu do podróżowania, a przy tym wykorzystać potencjał biura, tak by pracownicy w obecnej trudnej sytuacji nie tylko siedzieli i patrzyli w sufit. Manifold organizuje więc serię wycieczek, by uruchomić turystykę lokalną - jest inicjatorem akcji weekendowych wycieczek "Zwiedzaj Małopolskę za złotówkę" (wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną). Na pierwszą był komplet, firma liczy, że może uda się zbudować nowy trend takich rodzinnych wyjazdów sobotnio-niedzielnych pod Kraków.
A teraz z kolei, gdy pojawiła się inicjatywa mszy za branżę turystyczną na Jasnej Górze, krakowska firma zaoferowała tani przewóz.
- Mamy wolne moce przerobowe, a jednocześnie musimy naszymi autokarami wyjechać raz na jakiś czas, technologicznie. Zaoferowaliśmy okazyjną cenę za ten wyjazd, praktycznie dofinansowujemy go - mówi prezes Socha.
Zostało utworzone wydarzenie na Facebooku: Przewóz na Mszę św. na Jasnej Górze w Intencji Ochrony Turystyki. Tam należy wejść, by poznać szczegóły; bilety kupuje się przez internet.
Harmonogram wyjazdu w niedzielę, 21 czerwca:
- 10:30 – 12:30 - przejazd Kraków - Częstochowa
- 14:00 – 15:00 - msza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze
- 15:00 – 17:00 - czas wolny w Częstochowie
- 17:00 – 19:00 - przejazd Częstochowa-Kraków.
Prezes Maciej Socha zapewnia, że przejazd autokarami jego firmy jest bezpieczny, opracowano specjalne procedury bezpieczeństwa, zmodernizowano układ klimatyzacji, pojazdy są ozonowane. Pasażerom przed wejściem do pojazdu jest mierzona temperatura (ci z podwyższoną nie pojadą), każdy podczas podróży musi używać maseczki. Na mszę w Częstochowie pojedzie też grupa pracownicza z tej firmy.
- Najmodniejsze fryzury damskie w 2023 r. Prawdziwe hity!
- Tak wyglądał Kraków zaledwie 12 lat temu. Takie życie już nie wróci... [ZDJĘCIA]
- Co wkurza kierowców?
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Tak karmią w krakowskich szpitalach [ZDJĘCIA OD PACJENTÓW]
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC