Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na nowy rok zrób postanowienia dla zdrowia. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Na nowy rok zaplanuj badania profilaktyczne, pamiętaj o aktywności fizycznej i zdrowiu na talerzu.
Na nowy rok zaplanuj badania profilaktyczne, pamiętaj o aktywności fizycznej i zdrowiu na talerzu. Fot. Freepik.com
Początek nowego roku to świetny moment, by zaplanować zmiany. Na czele listy noworocznych postanowień umieść plan zadbania o swoje zdrowie.

Z badań opinii społecznej wynika, że na przełomie grudnia i stycznia noworoczne postanowienia przygotowuje zdecydowana większość z nas. Na czele tworzonej listy warto umieścić zmiany związane ze zdrowiem. Na nowy rok zaplanuj badania profilaktyczne, pamiętaj o aktywności fizycznej i zdrowiu na talerzu.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje kilka różnych programów profilaktycznych. To m.in. przesiewowa cytologia, mammografia czy kolonoskopia. Zbadać można się bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek, w dogodnym miejscu i czasie.

Badania dla kobiet: mammografia i cytologia

Program profilaktyki raka szyjki macicy jest skierowany do kobiet w wieku 25-64 lata, które raz na trzy lata mogą zgłosić się na profilaktyczną cytologię. Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W całej Małopolsce jest ich ponad 200.
Panie w wieku 45-74 lata raz na dwa lata powinny zgłaszać się na profilaktyczną mammografię. Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek, a ryzyko choroby rośnie z wiekiem. Przesiewowa diagnostyka daje szansę na wczesne wykrycie zmian i ich skuteczne leczenie. Diagnostyka obrazowa piersi w ramach programu jest wykonywana w pracowniach stacjonarnych oraz na pokładzie mobilnych gabinetów tzw. mammobusów. Te ostatnie docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, a aktualny harmonogram ich postojów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ nfz-krakow.pl.

Badania dla mężczyzn - czas na kolonoskopię

Ci, którzy 50 urodziny mają już za sobą, w planach na nowy rok powinni umieścić profilaktyczną kolonoskopię. Rak jelita rozwija się ze zmian łagodnych tzw. polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Przesiewowa kolonoskopia pozwala bezobjawowe zmiany wykryć i je usunąć. W ramach programu mogą ją wykonać osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, jeśli ich najbliżsi krewni chorowali na ten rodzaj raka. Badania są wykonywane w 25 małopolskich placówkach, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz.

Profilaktyka 40 Plus

Czterdziestolatkowie i ci nieco starsi ciągle mają możliwość wystawienia sobie skierowania na kompleksowy „przegląd” organizmu w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Jest on przeznaczony dla wszystkich osób 40+, nie ma górnej granicy wieku. W skład pakietów badań wchodzą m.in. morfologia, badania moczu, glukozy, cholesterolu czy krwi utajonej w kale, a dokładna lista jest dobierana dla każdej osoby indywidualnie, na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu sprawdzającym m.in. czynniki ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Zapytaj o profilaktykę doradcę NFZ

Nie wiesz, z jakich programów profilaktycznych możesz skorzystać, by trzymać rękę na pulsie? Pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia - Akademia NFZ. Na stronie akademia.nfz.gov.pl znajdziesz praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich.
O profilaktykę dla siebie możesz zapytać również doradców małopolskiego NFZ podczas wizyty w naszej sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Podpowiedzą oni, o jakich badaniach pamiętać, wytłumaczą również, jak ćwiczyć w domu z programem treningowym przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zadbać o zdrowie na talerzu z portalem Diety NFZ. Serwis z bezpłatnymi jadłospisami składa się z 13 różnych planów żywieniowych opartych na diecie DASH, które w łatwy sposób możesz dopasować do własnych potrzeb. Korzysta z niego już ponad 800 tys. użytkowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska