Po raz pierwszy Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana w 1901 roku. Otrzymał ją holenderski naukowiec Jakub Henryk van’t Hoff. W sumie wyróżnienie to trafiło do 187 osób.
Do tej pory jedna Polka otrzymała tę nagrodę, była to Maria Skłodowska-Curie w 1911 roku. Polskie korzenie miał również laureat z 1981 roku, Roald Hoffmann, który urodził się w 1937 roku w Złoczowie (obecnie na Ukrainie, wówczas II RP).
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2022. Nominacje
Szwedzka Królewska Akademia Nauk nie informuje publicznie o tym, kto otrzymuje nominację do Nagród Nobla. Te informacje są utajnione, a na światło dzienne wychodzą dopiero po 50 latach.
Jednak brytyjsko-amerykańska firma analityczna Clarivate Analytics, która bada między innymi cytowalność prac naukowców, podaje co roku, kto, bazując na tych danych, ma największe szanse, by dostać Nagrodę Nobla.
Kto dostanie Nobla z chemii?
W 2022 roku, opierając się na analizie Clarivate Analytics, największe szanse na Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii mają:
- Pochodząca z Chin profesor Zhenan Bao z Uniwersytetu Stanforda za „rozwój nowych biomimetycznych zastosowań organicznych i polimerowych materiałów elektronicznych, w tym ‘sztucznej skóry’”.
- Amerykańscy profesorowie Bonnie L. Bassler z Uniwersytetu Princeton i Everett Peter Greenberg z Uniwersytetu Waszyngtońskiego za „przeprowadzenie badań nad regulacją ekspresji genów u bakterii poprzez ‘quorum sensing’, oraz system komunikacji chemicznej”.
- Profesor Daniel G. Nocera (USA, Uniwersytet Harvarda) za „fundamentalny wkład eksperymentalny i teoretyczny w transfer elektronów sprzężony z protonami (PCET) i jego zastosowanie w naukach o energii i biologii”.
Kiedy poznamy laureata Nagrody Nobla z chemii?
Laureata lub laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii poznamy w środę około godziny 11:45. Oprócz dozgonnej chwały, medalu i dyplomu, na nagrodzonych czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 4,45 mln złotych.
lena
