
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Cmentarz Łyczakowski to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Znajduje się we wschodniej części miasta. Cmentarz ulokowano w malowniczym terenie – wśród starego drzewostanu, który tworzy szereg alei.
Nekropolię cechuje wielonarodowość i wielowyznaniowość. Stanowi miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, polityki i nauki. Cmentarz Łyczakowski słynie z zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej. Bardzo ważną częścią nekropolii jest Cmentarz Obrońców Lwowa.
Cmentarz Łyczakowski jest jedną z najstarszych istniejących nekropolii w Europie. Został otwarty w 1786 r. – po dekrecie cesarskim zobowiązującym do likwidacji przykościelnych cmentarzy.
Lwów był kiedyś miastem bogatym, zamieszkiwanym przez zamożnych mieszczan. Owocem tego były okazałe nagrobki oraz budowanie rodzinnych kaplic cmentarnych. W swoim czasie Cmentarz Łyczakowski był obok Parku Stryjskiego jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc spacerowych miasta.

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
We Wrocławiu znajduje się jeden z najciekawszych kirkutów (czyli cmentarzy żydowskich). Jest ulokowany przy ul. Ślężnej. Stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej.
Na cmentarzu spoczywają Żydzi przybyli z różnych stron świata. Są tu zmarli z Warszawy, Gdańska, Bostonu, Hamburga lub Bonn.
Co warte odnotowania, cmentarz ten znacznie różni się od kirkutów Europy Wschodniej. Cechuje się wykorzystaniem różnych form sztuki nagrobnej. Wiele macew jest bogato zdobionych,niektóre wzorowano na stylu egipskim lub mauretańskim.
Cmentarz powstał z 1856 r. z inicjatywy wrocławskiej gminy żydowskiej. W centralnym lapidarium znajdują się jednak nagrobki starsze – także średniowieczne. Zostały one przeniesione z różnych części miasta.

Cmentarz na Rossie w Wilnie
Cmentarz na Rossie w Wilnie jest zaliczany do jednej z najważniejszych polskich nekropolii.
W skład cmentarza wchodzą:
- Stara Rossa,
- Nowa Rossa,
- Cmentarz Wojskowy z 1920 r.
- Mauzoleum Matka i Serce Syna.
Nekropolia stanowi miejsce spoczynku polskich żołnierzy poległych w bojach: 1919, 1920, 1939, 1944 oraz cenione postanie polskiej, białoruskiej i litewskiej historii.Specjalną rangę uzyskały:
- Wzgórze Literatów,
- Aleja Główna (Profesorów),
- Wzgórze Aniołów.
Na Rossie spoczywa serce Józefa Piłsudkiego. Znajduje się tu także grób jego matki, siostry oraz pierwszej żony.
Według źródeł historycznych w miejscu dzisiejszej Rossy istniał cmentarz jezuicki. Co ciekawe, wcześniej chowano tutaj samobójców i osoby zmarłe na zarazę.
Cmentarz na Rossie został zamknięty dla pochówków w 1965 r.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny
Kiedyś nazywano go Symbolicznym Cmentarzem Ofiar Tatr. Jest to symboliczna nekropolia, położona niedaleko Osterwy w Tatrach Wysokich. Cmentarz założył czeski taternik i malarz, Otakar Štáfl. Na początku umieszczano tutaj tablice pamiątkowe zmarłych, którzy zginęli w Tatrach. Później zamontowano 60 malowanych drewnianych krzyży.
Aktualnie w Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym można znaleźć 300 tablic upamiętniających 400 osób.
Wiele tabliczek zawiera polskie nazwiska. W ten sposób upamiętniono m.in. Klemensa Bachledę, Jerzego Kukuczkę, Macieja Berbekę, Tomasza Kowalskiego, Mieczysława Karłowicza lub ratowników TOPR.