
Cmentarz muzułmański w Kruszynianach
Imponujący mizar w Kruszynianach został założony w II połowie XVII wieku. Należy do społeczności tatarskiej. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1699 r.
Są tu także bogato zdobione kamienne nagrobki o ciekawych kształtach – ostrosłupów, szlifowanych płyt lub kolumn. Egzotycznie brzmiące nazwiska i imiona, cytaty z Koranu oraz półksiężyce na nagrobkach robią duże wrażenie.
Starsze mogiły są obłożone według dawnego zwyczaju kamieniami po bokach. Groby mają dwa duże kamienie nagrobkowe – większy u głowy (często z zatartym już napisem) i mniejszy u stóp zmarłego.

Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim
Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim to najstarszy czynny cmentarz katolicki w Polsce. Został założony w 1782 r. Co ciekawe, w początkowym okresie działania nie stosowano stałych postumentów. Właśnie dlatego najstarszy z zachowanych nagrobków pochodzi z 1842 r.
Podczas zaborów Cmentarz stanowił jedyne legalne miejsce, gdzie można było urządzać polskie manifestacje patriotyczne. Zaborca stosował się do zwyczajowego prawa, jakim było tworzenie z nekropolii miejsca azylu.
Nagrobki na Starym Cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim mają dużą wartość artystyczną. Znajdują się tu rzeźby klasyczne, neoromentyczne, secesyjne i kubiczne.