https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze badania. Szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność ani wyniki ciąży

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Naukowcy odkryli, że szczepionki przeciw COVID-19 nie mają negatywnego wpływu na płodność oraz zdrowie płodu i matki podczas ciąży.
Naukowcy odkryli, że szczepionki przeciw COVID-19 nie mają negatywnego wpływu na płodność oraz zdrowie płodu i matki podczas ciąży. Fot. Pixabay
Kobiety, które otrzymały szczepionki mRNA przeciwko wirusowi COVID-19, nie wytwarzały więcej przeciwciał, które teoretycznie zmniejszałyby płodność. Takie informacje przekazali naukowcy z Yale School of Medicine. Badania dowiodły również tego, że nie mają one negatywnego wpływu na płód, kiedy kobieta jest już w ciąży i przyjmie szczepionkę.

Zespół badawczy odkrył, że ciężarne myszy, którym wstrzyknięto szczepionki mRNA, nie miały skutków ubocznych i rodziły normalne potomstwo.

- Odkrycia dostarczają dalszych dowodów na to, że istniejące szczepionki mRNA są bezpieczne dla kobiet w ciąży i planujących zajście w ciążę – powiedział Akiko Iwasaki, profesor immunobiologii oraz biologii molekularnej, komórkowej i rozwojowej.

Jedna z szeroko rozpowszechnionych teorii zakładała, że ​​szczepionki mogą zmniejszać płodność poprzez zwiększenie produkcji przeciwciał przeciwko syncytynie-1. Badania zespołu Iwasaki udowodniły jednak, że próbki krwi zaszczepionych i nieszczepionych kobiet nie wykazały różnic w poziomach przeciwciał przeciwko syncytynie-1.

W celu udowodnienia, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie są groźne dla kobiet w ciąży, naukowcy wstrzyknęli ciężarnym myszom dużą dawkę szczepionek mRNA i obserwowali zdrowie myszy i płodu. Nie wykazywały one żadnych złych skutków zdrowotnych, a ich płody nie wykazywały żadnych wad fizycznych. Odkryto również, że płody zaszczepionych myszy wykazywały zdecydowanie wyższą odporność na COVID-19, niż potomstwo myszy niezaszczepionych.

- Nieszczepione kobiety w ciąży są bardziej narażone na poważne konsekwencje infekcji COVID-19, w tym hospitalizacje i pobyty na oddziale intensywnej terapii - podkreślił profesor Iwasaki.

Źródło: news.yale.edu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska