- Cały proces rejestracji odbywał się w reżimie, czyli wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności, jakości leku musiały zostać dostarczone. (…) Jednak są dane, które nie były krytyczne, czyli długość ochrony immunologicznej poszczepiennej – mówił Grzegorz Cessak, odpowiadając na pytanie dotyczące tego, dlaczego końcowe testy szczepionek są zapowiedziane dopiero na koniec 2023 roku.
Natomiast prof. Krzysztof Pyrć podkreślił, że mamy różne rodzaje szczepionek – mRNA, wektorowe, a także najnowsze, podjednostkowa.
Padło także pytanie o to, czy do produkcji szczepionek były wykorzystywane komórki abortowanych dzieci. Prof. Pyrć wyjaśnił, że do produkcji szczepionek mRNA nie są wykorzystywane komórki ludzkie, natomiast do szczepionek podjednostkowych wykorzystywane są owadzie komórki.
- Problem pojawia się przy szczepionkach wektorowych, które wymagają naturalnego systemu, które będzie miejscem, gdzie te białka zostaną wyprodukowane. Tutaj konieczny jest bioreaktor, tutaj nie możemy zrobić tego w maszynie. Od wielu lat stosuje się w biologii molekularnej tak zwane linie komórkowe, które zostały wyprowadzone na przykład w latach 50-tych, 60-tych z różnych tkanek. Czasami są to komórki pobrane od osób dorosłych, a czasem z tkanek płodów, które uległy aborcji – wyjaśnił profesor.
Jednocześnie zaznaczył, że „w żaden sposób nie jest to system, który wykorzystuje proces aborcji do produkcji szczepionek.”
Eksperci o szczepionkach
Dużo pytań, jakie zadawali Polacy odnosiło się do wpływu szczepionki na ciążę oraz płodność i badań na ten temat.
- Pojawiły się badania, że na pewno szczepionka nie wpływa na przebieg ciąży oraz przebieg porodu – zaznaczył doktor Artur Zaczyński. Dodał, że ważniejszą kwestią są powikłania jakie dotykają niezaszczepione kobiety w ciąży. - Jeżeli chodzi o bezpłodność, to możemy powiedzieć, że sama instrukcja mRNA jest niewpływająca na nasz genom. (…) Nie ma żadnych podstaw merytorycznych, żeby sądzić, że ogranicza płodność – dodał.
W Prezydenckim Panelu Ekspertów na pytania odpowiadali:
- Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
- dr Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków
- prof. Krzysztof Pyrć, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP
- prof. Krzysztof Tomasiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- dr nauk. med. Artur Zaczyński, neurochirurg, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA
Zapowiadając panel, prezydent Andrzej Duda podkreślał, że „pandemia dotyka każdego z nas”.
– Codziennie musimy poddawać się licznym ograniczeniom. Ja również mam doświadczenia związane z tą chorobą. Jestem przekonany, że przyjęcie trzech dawek szczepionki przeciwko COVID–19 miało wpływ na łagodny przebieg zakażenia – mówił.
Prezydent przekazał, że do przyjęcia szczepionki przekonał go głos ekspertów. – Chciałbym, aby każdy z Państwa także mógł podjąć taką świadomą decyzję – dodał.
