9 z 13
Ten gatunek drzewa odznacza wysoką mrozoodpornością i niskimi wymaganiami glebowymi. Wiosną na jej koronie pojawiają się drobne, białe kwiatuszki, które przeradzają się w czerwonopurpurowe owoce przypominające borówkę amerykańską. Są całkowicie jadalne, zarówno na surowo, jak i przetworzone, np. w postaci dżemu lub kompotu.
Świdośliwa lamarcka
10 z 13
Jest to szybko rosnące drzewo ozdobne, dorastające do 10 m wysokości. Uwagę przyciąga duża, rozłożysta korona – posiada sercowate liście o średnicy ok. 20 cm. Młode listki mają piękną, jasnozieloną barwę. Na starszych od spodu pojawiają się włoski. W czerwcu i sierpniu pojawiają się kwiaty. Wiechy o wysokości 20-30 cm budują białe, dzwonkowate kwiatki, które wewnątrz posiadają żółtą i czerwoną plamkę.
Surmia bignoniowa
11 z 13
Dawidia to jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Kwiatostany pojawiają się w maju i czerwcu - liczne kwiaty męskie otaczają jeden kwiat żeński. Pręciki osłonięte są białą podsadką o długości 20 cm. W październiku z kwiatów tworzą się owoce podobne do orzechów włoskich. Dorasta nawet do 9-15 m wysokości. Korona drzewa, składająca się z szerokich, błyszczących, jajowatych i jasnozielonych liści, jest stożkowata. Z wiekiem przybiera owalny kształt.
Dawidia chińska
12 z 13
Robinia to bardzo wysokie drzewo, osiągające wysokość nawet 25 m. Liście są bardzo charakterystyczne – złożone są bowiem z 11-15 listków, z czego każdy ma ok. 3 cm długości. Już w czerwcu zaczynają pojawiać się gęste grona żółto-białych kwiatów o długości do 15 cm. Wydzielają słodki zapach, dlatego przyciągają dużo pszczół. Niestety w korze, liściach i nasionach znajdują się substancje szkodliwe dla zwierząt.