https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze polskie kolędy na Boże Narodzenie 2023. Wybraliśmy najlepszą świąteczną muzykę do kolędowania w rodzinnym gronie – posłuchaj

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Boże Narodzenie kojarzy nam się z opłatkiem, prezentami, świąteczną choinką i pysznymi potrawami. Najważniejsze są jednak świąteczne spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Bożonarodzeniowe chwile staną się jeszcze bardziej magiczne, gdy nie będziemy zapominać o kultywowaniu tradycji. Już podczas Wigilii warto zainicjować rodzinne śpiewanie kolęd. Sprawdź, skąd wywodzi się ten zwyczaj i jak zachęcić gości do wspólnego kolędowania.

Spis treści

Tradycja kolędowania – skąd się wywodzi ten zwyczaj?

Śpiewanie i słuchanie kolęd to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji w religii chrześcijańskiej. Niestety większość z nas o tym zapomina. Skupiamy się na kupowaniu gwiazdkowych prezentów, świątecznych dekoracjach i bożonarodzeniowym menu, a w czasie rodzinnych spotkań włączamy jedynie popularne i często miałkie bożonarodzeniowe składanki muzyczne. Komercjalizacja świąt sprawiła, że w wielu polskich domach zniknął już na dobre zwyczaj słuchania i śpiewania kolęd.

Komercjalizacja świąt sprawiła, że w wielu polskich domach zniknął już na dobre zwyczaj słuchania i śpiewania kolęd.
Wybraliśmy najpiękniejsze polskie kolędy na Boże Narodzenie 2023 Pixabay.com

Niewielu z nas wie, że najstarsza polska kolęda, „Zdrów bądź królu anielski”, powstała już w pierwsze połowie XV wieku, a jej autorem był św. Franciszek z Asyżu. Natomiast sama słowo „kolęda” wywodzi się z łaciny (kalendae) i w kalendarzu juliańskim oznacza pierwszy dzień miesiąca. Dawni Słowianie tak też określali pierwszy dzień roku i noworoczne prezenty. Z biegiem lat słowem „kolęda” zaczęto nazywać pieśni bożonarodzeniowe (ok. XIX wieku) i zwyczaj chodzenia po domach w tym okresie, m.in. wizytę duszpasterza. Najwięcej tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek powstało w XVII i XVIII wieku w klasztorach karmelitańskich, benedyktyńskich i franciszkańskich.

Najpiękniejsze polskie kolędy na Boże Narodzenie. Gdzie znaleźć teksty kolęd do wspólnego śpiewania?

Każdy z nas potrafi zanucić choć jeden fragment kolędy, warto więc w czasie świątecznych spotkań w rodzinnym gronie wrócić do tych pięknych utworów i wspólnie pokolędować.

Do najbardziej popularnych polskich kolęd należą m.in.:

Teksty tradycyjnych kolęd bez problemu znajdziemy w Internecie, więc wymówka, że nie znamy i nie pamiętamy słów, nie jest dobrym argumentem, żeby zrezygnować z rodzinnego śpiewania kolęd w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Świąteczne muzykowanie w rodzinnym gronie. Jak zaaranżować bożonarodzeniowe spotkanie z kolędami w tle?

Gdy już pobiesiadujemy przy mieniącej się barwami choince i suto zastawionym świątecznym stole w Wigilię czy inne dni, zaproponujmy gościom wspólne śpiewanie kolęd. Jeśli nikt nie będzie się kwapił i nie znajdzie się osoba, która rozpocznie świąteczne muzykowanie, warto posiłkować się stronami internetowymi. W sieci znajdziemy m.in. podkłady muzyczne i kolędy czy pastorałki w wersji karaoke.

Wykorzystanie profesjonalnej linii melodycznej i tekstów, które możemy wyświetlić na ekranie telewizora czy komputera na pewno pomoże przełamać pierwsze lody. Często, któryś z domowników gra na instrumencie, warto więc go poprosić o akompaniowanie podczas kolędowania.

Muzyczna oprawa na Boże Narodzenie: tak zadbasz o świąteczną i magiczną atmosferę

Jeśli nie możemy namówić domowników i gości do wspólnego śpiewania kolęd, warto za pomocą pięknej muzyki zadbać o świąteczny nastrój.

W bożonarodzeniowy klimat wprowadzą nas utwory wybrzmiewające z m.in.:

  • płyt winylowych ze świątecznym standardami i pastorałkami, które możemy odtworzyć na gramofonie;
  • płyt CD z kolędami i klimatyczną muzyką, które uruchomimy w odtwarzaczu;
  • muzycznych serwisów streamingowych (m.in. Spotify, Tidal, Deezer, YouTube Music, Apple Music czy Amazon Music Unlimited) – kolęd i świąteczne piosenki możemy słuchać z głośników, parując się z nimi za pomocą technologii Bluetooth;
  • stacji radiowych;
  • świątecznych aplikacji telefonicznych;
  • telewizyjnych kanałów muzycznych.

To też może Cię zainteresować: Jak zrobić świątecznego skrzata?

Nastrojowe światło w domu i ogrodzie

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska