https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe wyplatane przez mieszkańców Sądecczyzny. To prawdziwe dzieła sztuki

Joanna Mrozek
Gminne dożynki powoli dobiegają końca. Zdjęcia pięknych wieńców pochodzą z gminy Ptaszkowa, Korzenna oraz ze Żbikowic
Gminne dożynki powoli dobiegają końca. Zdjęcia pięknych wieńców pochodzą z gminy Ptaszkowa, Korzenna oraz ze Żbikowic UG Korzenna/UG Ptaszkowa/ Parafia Matki Bożej Bolesnej w Żbikowicach
Dożynkowe wieńce powstają w wielu sołectwach i są dziełem najczęściej miejscowych gospodyń, które w zgodzie z tradycją przekazywaną od pokoleń wyplatają prawdziwe dzieła sztuki. Wyplatanie wieńca jest bardzo czasochłonne. Wymaga precyzji i dużej pomysłowości. Tej nie brakuje mieszkańcom powiatu nowosądeckiego. Zdjęcia pochodzą z gminnych dożynek w Ptaszkowej, Korzennej oraz parafialnych w Żbikowicach.

Wieńce dożynkowe pełne pasji i tradycji

Dożynki gminne to coroczne święto, które odbywa się po zakończeniu żniw, aby wyrazić wdzięczność rolnikom za ich ciężką pracę i obfite plony. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów. Uroczystości zazwyczaj rozpoczynają się od mszy świętej, podczas której poświęcone zostaną wieńce dożynkowe – symbole obfitości i wdzięczności za zbiory.

Ważnym elementem jest zwieńczenie całości, najczęściej poprzez umieszczenie na jej szczycie symboli religijnych, takich jak: krzyż, hostia, monstrancja czy obrazki ze Początkowo pleciono wieńce w kształcie okręgu, ale z czasem pojawiły się bardziej wyszukane kształty: korony, kielichy nawet łodzie. Twórcom pomysłów nie brakuje. Wspaniałe wieńce wykonywane są ziaren czy kłosów, nie brakuje owoców, kwiatów czy warzyw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska