
Ciasto drożdżowe z jabłkami i kruszonką
Składniki na ciasto
1/2 kg mąki pszennej
ok. 1,5 litra mleka
5 dag drożdży
1/3 kostki masła
łyżeczka soli
2 jajka
1 kg jabłek
2 łyżeczki cynamonu
Składniki na kruszonkę
1/3 kostki masła
10 dag mąki
10 dag cukru pudru
Wykonanie
Do ciepłego mleka włożyć masło, sól, cukier, mąkę, jajka, drożdże i wyrobić ciasto. Gdy ciasto wyrośnie, przełożyć na wcześniej przygotowaną blachę i ułożyć ćwiartki jabłek.
Posypać cukrem, zetrzeć na to kruszonkę i piec 40 minut w średnio nagrzanym piekarniku.
Kruszonka. Połączyć składniki i wyrobić jednolitą masę. Włożyć do lodówki na godzinę do stwardnienia. Następnie wyjąć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach na wierzch ciasta.
Przepis Kazimiery Pulchny

Ciasto drożdżowe z domową masą makową
Składniki na blachę o wymiarach 39x 23 cm
3 szklanki mąki pszennej
50 g drożdży
3/4 szklanki cukru
6 żółtek
1/4 kostki masła
2 szklanki mleka
jajko
Składniki na masę makową
500 g mielonego maku
1,5 szklanki mleka
3/4 szklanki miodu
2 łyżki masła
skórka pomarańczowa
50 g suszonych moreli
orzechy włoskie
rodzynki
żurawina
Wykonanie
Masa makowa. Mak przesypać do rondla, dodać mleko i dotować do czasu aż ziarna zmiękną. W tym czasie pokroić morele i posiekać orzechy. Masło rozpuścić na wolnym ogniu z miodem. Gdy mak będzie już gotowy, odcedzić go i przełożyć do większej miski. Dodać bakalie oraz miód z masłem. Wymieszać.
Ciasto. Przygotować zaczyn: do miski rozkruszyć drożdże, zasypać je łyżeczką cukru, zalać szklanką ciepłego mleka, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia.
Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli, na to wylać zarośnięty zaczyn. Żółtka roztrzepać z cukrem, dołożyć do pozostałych składników. Wyrabiać ciasto, stopniowo dodając letnie mleko. Na koniec dodać rozpuszczone masło, wyrabiać do czasu aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Następnie obsypać ciasto delikatnie mąką, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.
Po około godzinie ponownie zagnieć ciasto, a następnie podzielić je na dwie części. Jedną z nich przełożyć do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie wyłożyć na nie masę makową, rozprowadzając ją równomiernie po całej powierzchni ciasta.
Drugą część ciasta rozwałkować, pokroić w pasy (ok. 3cm szerokości). Każdy pas skręć wokół jego własnej osi. Na koniec przykryć masę makową świderkami z ciasta – układać je w centymetrowych odstępach.
Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem. Ciasto piec ok. 60 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Po upieczeniu odstawić do przestygnięcia.
Przepis Andżeliki Knop

Tradycyjna wigilijna kutia z pszenicą, makiem, miodem i orzechami
Składniki
szklanka ziaren pszenicy
szklanka maku
pół szklanki miodu
pół szklanki cukru pudru
150 g posiekanych orzechów włoskich
100 g rodzynek sparzonych wrzątkiem
daktyle
starta skórka z cytryny
szklanka mleka
szczypta soli
Wykonanie
Namoczoną uprzednio pszenicę ugotować, ważne, by podczas gotowania należy kilkakrotnie zmienić wodę. Gdy będzie już miękka trzeba ją odsączyć, najlepiej przy pomocy sitka. Mak po umyciu gotować w mleku, a następnie zmielić w maszynce z sitkiem z małymi oczkami. Tak przygotowaną pszenicę i mak połączyć z pozostałymi składnikami, dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki.
Kutię najlepiej podawać w przeźroczystej salaterce.

Orzechowiec – pyszne ciasto na Boże Narodzenie
Składniki na biszkopt orzechowy
6 jajek
szklanka cukru
3/4 szklanki mąki
10 dag orzechów włoskich drobno zmielonych
7 łyżek oleju
łyżka proszku do pieczenia
Składniki na masę budyniową
2 szklanki mleka
3 żółtka
2 łyżki cukru
łyżka mąki ziemniaczanej
łyżka cukru waniliowego
budyń waniliowy bez cukru
Dodatkowo
kostka masła
45 sztuk herbatników
kajmak z puszki
orzechy mielone na posypkę
Wykonanie
Żółtka oddzielić od białek i ubić pianę, następnie dodać cukier, potem olej, a na końcu delikatnie wmieszać łyżką mąkę, orzechy i proszek do pieczenia. Piec biszkopt około 30 min w temperaturze180 stopni. Po przestudzeniu przekroić na pół.
W połowie mleka rozrobić mąkę z budyniem, cukrem, cukrem waniliowym i żółtkami. Resztę mleka zagotować, dodać rozrobiony budyń i mieszać do chwili zagotowania energicznie, by nie powstały grudki. Następnie odstawić do całkowitego ostygnięcia. Masło utrzeć, a następnie dodawać po łyżce budyń i dalej ucierać.
Na połowie biszkoptu wyłożyć pół puszki kajmaku, potem rozłożyć warstwę herbatników, następnie 1/3 masy budyniowej, warstwę herbatników, kajmak, 1/3 masy budyniowej, potem nałożyć druga część biszkoptu, a na nią resztę masy budyniowej. Wierzch obficie posypać orzechami drobno mielonymi.
Przepis Grażyny Łacnej-Walczak