Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy blok Nowej Huty ma 63 lata [ZDJĘCIA]

Paulina Polak
Tak wygląda blok nr 14 dziś
Tak wygląda blok nr 14 dziś wojciech matusik
W czerwcu 1949 roku stanął pierwszy nowohucki blok. Uznaje się to za początek budowy całej dzielnicy. Adres - osiedle Wandy 14.

Maria Nicpoń jest starsza od swojej dzielnicy o prawie 20 lat. - Strasznie sławny ten nasz blok. Dziennie to mamy pod oknami kilka wycieczek. Ja sama już mało wychodzę. Zdrowie nie pozwala - opowiada pani Maria.

Przyjechała do Krakowa z okolic Bochni do pracy w kombinacie. Przez ćwierć wieku działała w straży przemysłowej. Stała na "bramie" i kontrolowała samochody i ludzi. Prawie 30 lat temu w tym mieszkaniu urodził się jej wnuk. Poza tym niewiele się zmieniło: - Ludzie się tylko postarzeli - mówi.

Jak przypomina Maciej Miezian z Muzeum Historycznego (oddział Dzieje Nowej Huty), pierwsze nowohuckie bloki powstały przed budową kombinatu, tak żeby robotnicy mieli zaplecze mieszkaniowe. Dla wielu Nowa Huta jawiła się jako "ziemia obiecana".

- Budowniczy wywodzili się z trudnego pokolenia tzw. dzieci wojny - mówi Maciej Miezian.

Najczęściej pochodzili zatem z biednych, wiejskich rodzin, które opuszczali w poszukiwaniu chleba i lepszego życia. Huta dawała im pracę i dach nad głową.

Budowa "miasta młodych" nie rozpoczęła się w próżni. Wcześniej na tych terenach leżały odrębne miejscowości, np. Mogiła, Bieńczyce, Ruszcza, Pleszów. Bloki stawiane były w żyznych polach, pośród zbóż.

- Na osiedlu Wandy widać to dalej. Bloki stanęły pośród
cysterskich sadów. Jak byłem mały, te drzewka jeszcze rodziły owoce - wspomina Maciej Twaróg, który mieszka na najstarszym osiedlu nowohuckim, a na Facebooku założył grupę "os. Wandy".

- Bardzo dobrze się tu mieszka - mówi o bloku nr 14 pan Witold, którego rodzice też byli zawodowo związani z kombinatem.

- W klatce wszyscy się znamy, wiemy, co u kogo słychać. Jakieś 10 lat temu mieliśmy solidny remont. Szara od brudu elewacja została ocieplona i odnowiona - opisuje.

Mimo że nowohucianie wskazują ten blok bez problemu, o jego znaczeniu przypomina dodatkowo pamiątkowa tablica charakterystycznym dla tamtych czasów napisem:

"W tym miejscu rozpoczęto wielkie dzieło wznoszenia Nowej Huty, symbolu socjalistycznych przeobrażeń Polski Ludowej".

Więcej o Nowej Hucie przeczytasz w Dzienniku Polskim

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska