Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Namioty inspekcji pracy staną w małopolskich miejscowościach

red.
OIP Kraków
Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie rozpoczyna II edycję kampanii „Szlakiem pierwszej pracy”. Jej celem jest walka z nielegalnym zatrudnieniem i ograniczenie syndromu „pierwszego dnia w pracy”, czyli zatrudnianiu bez umowy.

Syndrom "pierwszego dnia pracy" polega na tym, że razie kontroli legalności zatrudnienia zarówno pracodawca, jak i pracownik składają oświadczenia o „pierwszym dniu w pracy”, w którym nie zdążyli jeszcze podpisać umowy o pracę.

- Nasilenie „syndromu pierwszej dniówki” w sezonie letnim w branżach takich jak gastronomia, usługi, handel, hotelarstwo, ukierunkowało nasze działania kontrolne przede wszystkim na te branże. W 2015 r., od maja do sierpnia - w połączeniu z akcją prewencyjną „Szlakiem pierwszej pracy” - przeprowadzono w OIP w Krakowie ponad 200 kontroli ukierunkowanych przede wszystkim na ujawnianie przypadków powierzania pracy bez zawarcia umowy w formie pisemnej, a także ujawnianiu zjawiska „pracy na próbę” oraz niedopełnienie obowiązku zgłoszenia osób pracujących do ubezpieczenia społecznego - mówi Tadeusz Fic, Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie.

W połowie skontrolowanych podmiotów stwierdzono co najmniej jeden przypadek naruszenia przepisów dotyczących legalności zatrudnienia.

-Sejm dokonał nowelizacji Kodeksu pracy, zgodnie z którą pracownik musi potwierdzić na piśmie ustalenia stron co do warunków zatrudnienia i rodzaju umowy przed dopuszczeniem go do pracy. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2016 roku. PIP zyskał dzięki temu nareszcie skuteczne narzędzie do walki z nielegalnym zatrudnieniem - dodaje Tadeusz Fic.

Dlatego Inspekcja Pracy "wychodzi z murów" do rozpoczynających pracę i już zatrudnionych i po raz drugi staje na "Szlaku pierwszej pracy".

Niebieski namiot OIP w Krakowie pojawi się w popularnych miejscach turystycznych Małopolski:
- Dobczyce 15-17 lipca
- Łącko - 20 lipca
- Szczawnica – 21 lipca
- Kraków - 6- 7 sierpnia „Dzień Porad Prawnych” w Bonarka City Center
- Białka Tatrzańska 8-10 sierpnia
- Bukowina Tatrzańska 11-12 sierpnia

W namiotach dyżurować będą specjaliści prawa pracy. Przez cały czas kampanii będzie można: uzyskać bezpłatnie poradę prawną, informacje jak bezpiecznie: podejmować pracę w Polsce i zagranicą, korzystać z usług agencji zatrudnienia, zatrudniać cudzoziemców. Będzie można porozmawiać o problemach związanych z zatrudnieniem ( wynagrodzenia, czas pracy, formy zatrudnienia, urlopy, mobbing i dyskryminacja), uzyskać informacje o zmianach w przepisach prawa pracy, otrzymać poradniki i wydawnictwa z zakresu prawa pracy, a nawet złożyć skargę na pracodawcę.

Równolegle z akcją informacyjną OIP w Krakowie rozpoczyna kontrole legalności zatrudnienia w całej Małopolsce, ukierunkowane na branże, w których najczęściej w tym okresie dochodzi do naruszeń przepisów: gastronomię, handel, turystykę, hotelarstwo i budownictwo.

We wrześniu odbędzie się podsumowanie akcji w formie panelu dyskusyjnego na temat współczesnych problemów rynku pracy z udziałem organizatorów, polityków, pracodawców i partnerów kampanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska