Tytuł „Najlepiej zarządzanego banku centralnego w Europie” przyznał NBP prestiżowy międzynarodowy magazyn biznesowy - Capital Finance International. I uczynił to za działania w tak szczególnym i nieprzewidywalnym czasie jak pandemia koronawirusa. Za co konkretnie uhonorowano bank i jego prezesa?
Narodowy Bank Polski łagodzi skutki pandemii
„Prezes NBP jako pierwszy zasygnalizował potrzebę obniżenia stóp procentowych, tnąc wkrótce główną stopę do poziomu 0,1%. NBP uruchomił także największy wśród wschodzących gospodarek rynkowych program skupu aktywów, co było dużym krokiem w kierunku przeciwdziałania konsekwencjom pandemii dla gospodarki” – podkreślono w specjalnym komunikacie Capital Finance International.
I przy tej okazji przypomniano, że polski bank centralny nie tylko „skupuje na rynku wtórnym skarbowe papiery wartościowe i dłużne papiery wartościowe z gwarancją Skarbu Państwa, ale także oferuje kredyt wekslowy w celu wsparcia akcji kredytowej dla sektora prywatnego”.
Autorzy raportu docenili również rolę ekspertów, którzy „stoją na straży wartości polskiej waluty – złotego”. „Bank dysponuje nowoczesnym arsenałem narzędzi monitorowania danych i identyfikacji ryzyk. Proaktywne decyzje Zarządu NBP pomogły Polsce osiągnąć najniższą stopę bezrobocia w UE, jeden z najniższych w Unii Europejskiej wskaźników spadku aktywności gospodarczej oraz rekordowo wysokie obroty na rachunku kapitałowym. NBP działa w sposób w pełni niezależny. Mając zaufanie rynku, dąży do dalszej poprawy sytuacji gospodarczej Polski i Polaków oraz wspiera politykę rządu” – zaznaczyła kapituła nagrody.
Eksperci Capital Finance International zwrócili także uwagę na to, że tylko w 2020 r. NBP wypracował zysk w wysokości 2,5 miliarda dolarów z czego „95 procent zasiliło budżet państwa”. Zauważono również nabycie sporej ilości złota, „kupowanego z olbrzymim wyczuciem rynku”.
„NBP błyskawicznie zareagował na pojawienie się pandemii, co pozwoliło uchronić polską gospodarkę przed spełnieniem się najgorszego scenariusza głębokiej recesji i wysokiego bezrobocia. Narodowy Bank Polski, a przez to i Polska, jest liderem w zakresie walki z gospodarczymi skutkami pandemii” – brzmi konkluzja uzasadnienia przyznania nagrody Best Central Bank Governance Europe 2021.
Co było największym wyzwaniem w tym czasie dla NBP?

- Mimo bezprecedensowej skali szoku i olbrzymiej niepewności udało się nam podjąć właściwe działania, które znacząco ograniczyły skalę strat gospodarczych, wsparły koniunkturę i ograniczyły wzrost bezrobocia. To nie oznacza, że odbudowywanie strat będzie łatwe – czeka nas okres intensywnej, kreatywnej pracy, a także nowe wyzwania i trudne decyzje w tym okresie. Jednakże dotychczasowe efekty naszych działań, podobnie jak i wspólnej walki Polaków z pandemią, pozwalają nam patrzeć optymistycznie w przyszłość. Niech ta nagroda stanowi dla nas wszystkich zachętę do dalszych działań – zaznaczył prof. Adam Glapiński.
Reakcja NBP na pandemię COVID-19: szybka i właściwa
Niedawno bank zyskał uznanie również w oczach Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Raport dotyczący przeglądu polskiej gospodarki w 2020 r. - przyjęty 3 lutego - głosi, że reakcja NBP na nieoczekiwany kryzys jaki przyniosła pandemia koronawirusa, była „szybka i właściwa”.
Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego podkreślili w nim, że Narodowy Bank Polski „szybko i w adekwatnym stopniu poluzował kurs polityki pieniężnej, skutecznie dopełniając działania w sferze fiskalnej, co zmniejszyło negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy”.
- Zareagowaliśmy chyba najszybciej na świecie i najmocniej w stosunku do naszego produktu krajowego – przyznał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Stan polskiej gospodarki oczami ekspertów MFW
Międzynarodowy Fundusz walutowy pozytywnie ocenia stan gospodarki i podkreśla, że Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia. Zdaniem ekspertów MFW, „odporność sektora przedsiębiorstw i rynku pracy przy mocnym wsparciu działań antykryzysowych rządu i NBP powinny wzmocnić silne odbicie gospodarcze w Polsce”.
W dokumencie przypomniano, że w 2020 r. Polska doświadczyła jednej z najlżejszych recesji wśród państw Unii Europejskiej, ze spadkiem Produktu Krajowego Brutto o 3,4 proc. Eksperci funduszu przewidują również, że od II kwartału 2021 r. nastąpi odbicie gospodarki wraz z poprawą dostępności szczepionki przeciwko COVID-19. - Wolniejsze tempo wzrostu w I kwartale 2021 r. ograniczy wzrost PKB w 2021 r. do 2,7 proc. Dalsze przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego nastąpi w 2022 r. – stwierdzają autorzy raportu dotyczącego stanu polskiej gospodarki w 2020 r.
