Spis treści
Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej
Procedury mówiące o tym, co należy zrobić w sytuacji naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez obcy statek powietrzny, znaleźć można w Ustawie o Ochronie granicy państwowej, konkretnie w artykule 18b.
Przepis mówi, że w sytuacji, gdy maszyna taka wykonuje lot w polskiej przestrzeni powietrznej, organ zarządzania ruchem lotniczym może wezwać taki statek powietrzny do:
- opuszczenia przestrzeni powietrznej RP
- zmiany kierunku lub wysokości lotu
- lądowania na wskazanym lotnisku
- wykonania innych poleceń, które mają na celu zakończenie naruszania przestrzeni powietrznej
Przechwycenie obcego statku powietrznego
Ustawa mówi także o tym, co Polska może zrobić, gdy obcy pojazd nie reaguje na wezwania ze strony organów zarządzających ruchem lotniczym. Wówczas może dojść do przechwycenia statku powietrznego przez polskie Siły Powietrzne.
„Przechwycenie polega na identyfikacji statku powietrznego, nawiązaniu z nim łączności radiowej i kontaktu wzrokowego oraz naprowadzeniu go na właściwy kierunek lub wysokość lotu albo wymuszeniu lądowania na wskazanym lotnisku” – czytamy w ustawie.
Prawo wskazuje także, kiedy można otworzyć ogień do obcego statku powietrznego. Może to się wydarzyć w sytuacji, gdy obiekt nie stosuje się do wezwań i poleceń ze strony polskich władz. Art. 18b ust. 2a mówi, że wówczas można oddać strzały ostrzegawcze, a jeśli one nie skutkują - zniszczyć obcy statek.
Kiedy można zestrzelić wrogi obiekt?
Ustawa przewiduje również, że obiekt można zniszczyć bez oddania strzałów ostrzegawczych. Może się to wydarzyć w konkretnych sytuacjach:
- gdy statek prowadzi agresywne działania przeciwko celom położonym na terytorium Polski
- gdy na jego pokładzie nie ma żadnych osób
- gdy jest używany do przeprowadzenia ataku terrorystycznego
W przypadku konieczności użycia siły wobec obcego statku powietrznego, decyzję w tej sprawie podejmuje Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Wymuszone lądowanie obcego statku powietrznego
Jeśli maszyna wyląduje na międzynarodowym lotnisku na terytorium Polski, zarówno statek powietrzny, jak i jego załoga, ładunek oraz pasażerowie i bagaże zostają przekazane Straży Granicznej.
Z kolei w przypadku, gdy statek powietrzny wyląduje na innego rodzaju lądowisku, jego zarządca lub użytkownik przekazuje go „właściwym organom”, jednocześnie powiadamiając Straż Graniczną.
Białoruskie śmigłowce w polskiej przestrzeni
We wtorek, 1 sierpnia, dwa białoruskie śmigłowce – Mi-24 oraz Mi-8 – naruszyły polską przestrzeń powietrzną podczas lotu szkoleniowego. Nagrania z maszynami pojawiły się rano w mediach społecznościowych.
Choć początkowo Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zaprzeczało, że śmigłowce przekroczyły polsko-białoruską granicę, to późnym popołudniem pojawił się komunikat MON, w którym potwierdzono fakt naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej. Z kolei białoruski resort obrony zaprzeczył, że doszło do takiego incydentu.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zwołał posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Zdecydowano się wzmocnić siły na granicy polsko-białoruskiej, a o incydencie powiadomiono NATO.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ted