Spis treści
Tańsze nawozy Grupy Azoty i Anwil w punktach KGS
Szalejące koszty produkcji, w tym niezwykle wysokie ceny nawozów spędzają sen z powiek i martwią rolników. Stawki mają być niższe w punktach Krajowej Grupy Spożywczej, która będzie oferowała nawozy azotowe, jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Z zapowiedzi wynika, że w bardzo konkurencyjnych cenach.
- Powstanie holdingu spożywczego miało wzmocnić pozycje rolnika oraz ochronić go przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych kontrahentów, w tym dystrybutorów - napisał w mediach społecznościowych Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych. - Takimi działaniami przebijamy monopole zagranicznych koncernów, które zarabiają krocie na nieuzasadnionych wysokich marżach - uważa Śliwka.
Gdzie kupić nawozy od Krajowej Grupy Spożywczej?
Krajowa Grupa Spożywcza opublikowała listę punktów sprzedaży detalicznej:
- Toruń. Centrala, tel. 695 650 077, 695 650 377, ul. Kraszewskiego 40,
- Kruszwica, tel. 665 552 533, ul. Niepodległości 38/40,
- Malbork, tel. 695 650 328, ul. Wł. Sikorskiego 51,
- Siennica Nadolna, tel. 695 650 327, Siennica Nadolna 59,
- Dobrzelin, tel. 695 650 496, ul. Władysława Jagiełły 92,
- Werbkowice, tel. 695 650 325, ul. Przemysłowa 5,
- Nakło nad Notecią, tel. 725 111 742, ul. Rudki 1,
- Kluczewo, tel. 695 650 429, ul. Władysława Broniewskiego 23,
- Brześć Kujawski, tel. 695 650 329, ul. Prezmysłowa 1,
- Płock, tel. 695 650 075, ul. Bielska 52.
Krajowa Grupa Spożywcza: będzie więcej punktów sprzedaży
- Już od połowy tego roku polscy rolnicy mogą kupować nawozy bezpośrednio w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. W ostatnich tygodniach dzięki przeprowadzonym negocjacjom Grupa zwiększyła swoje wolumeny i oferuje atrakcyjniejsze ceny dla rolników - przypomina Szymon Smajdor, rzecznik prasowy KGS.
Wyjaśnia również, że zamówienia na nawozy można składać przez cały czas, aż do wyczerpania ilości kontraktowych. - Należy zaznaczyć, że rolnicy, którzy chcą zaopatrzyć się w nawozy, nie muszą współpracować z Krajową Grupą Spożywczą S.A. Natomiast Plantatorzy, którzy współpracują z Grupą poza płatnością gotówkową mają dodatkową możliwość zakupu nawozów na kompensatę w rozliczeniu za dostarczony surowiec.
Informacji o aktualnych cenach nawozów udzielają przedstawiciele punktów dystrybucyjnych zlokalizowanych w sześciu województwach Polski. Krajowa Grupa Spożywcza w najbliższym czasie planuje zwiększyć liczbę swoich punktów sprzedaży.
KGS podkreśla, że zamówienia realizowane zarówno z Grupą Azoty, jak i Anwil są wyłącznie całosamochodowe.
W sytuacji, w której rolnik planuje zakupić mniejszą ilość nawozu, powinien zadzwonić lub udać się do najbliższego Punktu Sprzedaży Detalicznej Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w celu uzyskania szczegółowej informacji o dostępności danego nawozu.
Sytuacja na rynku nawozów
Ostatnie miesiące na rynku nawozów cechowały się sporym dynamizmem. W III kwartale 2022 roku rynek miał do czynienia z dalszym wzrostem cen surowców wykorzystywanych w produkcji nawozów, głównie gazu ziemnego. To konsekwencja zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę - wskazuje Grupa Azoty w podsumowaniu okresu.
- W trzecim kwartale ceny surowców kontynuowały trend wzrostowy, osiągając bezprecedensowe poziomy - komentuje Marek Wadowski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. - Spowodowało to niespotykaną wcześniej presję kosztową, która wymusiła ograniczenia produkcji w niektórych spółkach Grupy Azoty, głównie w segmencie Agro oraz w segmencie Tworzyw. Należy podkreślić, że w przypadku nawozów azotowych ograniczenia produkcji dotyczyły całego europejskiego rynku, a Grupa Azoty wstrzymała pracę instalacji produkcyjnych jako jeden z ostatnich producentów w Unii Europejskiej.
Ceny gazu ziemnego w III kwartale roku kontynuowały dynamiczne wzrosty, które zaczęły się w II półroczu 2021 roku, osiągając najwyższe poziomy pod koniec sierpnia 2022 roku. Jak wylicza producent nawozów, średnia cena rynkowa gazu ziemnego w III kwartale 2022 roku w relacji do analogicznego okresu roku ubiegłego była wyższa o ponad 300 proc..
- Obserwowane w drugiej części raportowanego kwartału odwrócenie trendów i spadki cen surowców pozwoliły w październiku na przywrócenie produkcji. Co ważne, w przypadku segmentu Agro – po wznowieniu produkcji – nawozy oferowane są w najniższych cenach w Unii Europejskiej. Kluczowy negatywny wpływ na wyniki Grupy Azoty miały wysokie ceny surowców produkcyjnych oraz ograniczenia produkcji i wynikające z nich niższe wolumeny sprzedaży – dodaje Wadowski.
Źródła: Grupa Azoty, Krajowa Grupa Spożywcza
