https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy stosować nawozy na gruntach ornych? W określonych przypadkach termin może być wydłużony

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
W jakich sytuacjach można dłużej stosować nawozy?
W jakich sytuacjach można dłużej stosować nawozy? pixabay.com/barskefranck
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, np. nadmiernego uwilgotnienia gleby czy wystąpienia suszy, możliwe jest stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych do 30 listopada. Resort zaznaczył jednak, że są to określone przypadki, graniczny termin wysiewu nawozów naturalnych stałych (m.in. obornika) na gruntach ornych ustalony został do 31 października.

Kiedy mija termin stosowania nawozów?

Wydłużone stosowanie nawozów jest możliwe m.in. ze względu na pogodę. Przepisy programu azotanowego nie wymagają dokumentowania takich przypadków, to rolnik określa potrzebę użycia ich w terminie późniejszym niż 31 października.

- Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego rolnik powinien samodzielnie je ocenić i zdecydować o możliwości dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Jednak nawet w takich sytuacjach nawożenie nie może być wykonywane później niż do końca listopada - podkreśla MRiRW.

Jaka jest dopuszczalna dawka azotu?

W przypadku zakładania uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach termin stosowania nawozów to koniec jesieni (kalendarzowa jesień trwa do 21 grudnia). W tej sytuacji dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha. Dodatkowo trzeba szczegółowo udokumentować termin zbioru, stosowane nawozy, datę ich stosowania, dawkę oraz terminu siewu.

Stosowanie nawozów uregulowane jest rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska