Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie otrzymałeś wynagrodzenia od pracodawcy? Sprawdź, jak odzyskać należne środki pieniężne!

materiał partnera
Wypłata wynagrodzenia dla pracownika za wykonaną pracę należy do obowiązków pracodawcy. Zapłata za pracę jest podstawową cechą relacji pracodawca-pracownik. Niestety wiele osób nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za wykonaną pracę lub jedynie niewielkie świadczenie pieniężne bezpodstawnie obniżone. Jak postępować, gdy pracodawca nie wypłaca należnej sumy pieniężnej? Na to ważne pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Możliwości odzyskania należności uzależnione od umowy

Sposoby dochodzenia roszczeń z tytułu nieopłaconego wynagrodzenia uzależnione są od rodzaju umowy na podstawie, której pracownik wykonywał pracę. Odzyskanie pensji na podstawie umowy o pracę może odbyć się na trzy sposoby:

  • skarga do Państwowej Inspekcji Pracy – pierwszym krokiem, jaki powinien poczynić pracownik chcący odzyskać wynagrodzenie od pracodawcy jest złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Okręgowy Inspektor Pracy może wszcząć postępowanie kontrolne, które może skutkować nałożeniem na pracodawcę obowiązku wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń należnych pracownikowi. Dodatkowo pracodawca może zostać ukarany mandatem karnym. W skrajnych przypadkach PIP może skierować sprawę wykroczenia do sądu.
  • świadczenie w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – pomocy w odzyskaniu zaległego wynagrodzenia pracownik może szukać w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Należy zaznaczyć, że FGŚP ma ograniczone możliwości działania, gdyż umożliwia otrzymanie świadczeń, jedynie w wysokości określonej ustawą o ochronie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Środki pieniężne mogą otrzymać jedynie pracownicy, których pracodawca stał się niewypłacalny w rozumieniu ustawy, czyli ogłosił upadłość lub wniosek o ogłoszenie upadłości został oddalony ze względu na nieuzyskanie kwoty wystarczającej do pokrycia kosztów postępowania.
  • pozew do Sądu Pracy – innym sposobem na odzyskanie należności jest skierowanie pozwu o zapłatę przeciwko pracodawcy. Pracownik może samodzielnie wnieść pozew lub skorzystać z pełnomocnika, którym może być np. radca prawny. Warto zaznaczyć, że pracownik nie ponosi kosztów wniesienia pozwu, gdy dochodzone środki są mniejsze, niż 50 tys. zł. Sprawa do kwoty 75 tys, zł prowadzona jest w sądzie rejonowym, a przy większych kierowana do sądu okręgowego. Każdy pracownik, który otrzymał wynagrodzenie po terminie ma prawo do dochodzenia odsetek za czas opóźnienia, a także wnioskować o odszkodowanie, jeśli zwłoka w wypłacie naraziła go na szkody związane z posiadanymi zobowiązaniami terminowymi (np. spłata kredytów bankowych).

Pracownicy, którzy nie otrzymali pensji nie są skazani na nieodzyskanie środków. Wymienione wyżej sposoby mogą pomóc skutecznie wyegzekwować należne środki pieniężne. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie dochodzić roszczeń warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Radca prawny wyręczy pracownika w większości czynności prawnych i zadba o dopełnienie wszelkich formalności, a także fachową reprezentację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska