MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu! Czas na wrześniową wycieczkę z PTTK

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Akcja „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” rozpoczęła się w połowie czerwca i potrwa aż do 25 października. W sumie to około 20 wycieczek po trasach nizinnych i górskich
Akcja „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” rozpoczęła się w połowie czerwca i potrwa aż do 25 października. W sumie to około 20 wycieczek po trasach nizinnych i górskich fot. Maria Lappe/kologrodzkie.pl
Chcesz zwiedzić muzeum w Jurczycach, wybrać się do Doliny Aleksandrowickiej i do parku archeologicznego w Bochni albo podziwiać dęby królów Stefana Batorego i Augusta II? Jeśli tak, to koniecznie weź udział w akcji PTTK zatytułowanej „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”.

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Akcję tę organizuje Koło Grodzkie w Oddziale Krakowskim PTTK. To już 48. sezon – rozpoczął się w połowie czerwca i potrwa aż do 25 października. W ramach akcji wszyscy chętni mogą wziąć udział w ciekawych wycieczkach i poznać walory turystyczno-krajoznawcze pięknych zakątków w okolicach Krakowa. W sumie to około 20 wycieczek po trasach nizinnych i górskich. W programie znalazło się m.in. eksplorowanie terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Pogórza Wielickiego i Beskidów. Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny; uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

W programie wrześniowym zaplanowano cztery wycieczki. Już w niedzielę 6 września organizatorzy zapraszają na wyprawę zatytułowaną „Bohaterskie czyny spod Skawiny”. Uczestnicy odwiedzą m.in. Muzeum Generała Józefa Hallera w Jurczycach, Gołuchowice oraz izbę regionalną w Krzęcinie (trasa liczy ok. 12 km). Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na Dworcu KMK Czerwone Maki o godz. 9.20. Wymarsz na trasę o godz. 10, a powrót do Krakowa około godz. 16.

Druga w tym miesiącu wycieczka odbędzie się 12 września i nosi tytuł „Wśród skał i legend”. Do przejścia będzie ok. 10 km, a po drodze czekać będą takie atrakcje jak np.: Dolina Aleksandrowicka z Głową Słonia i Krzywym Sądem, Pękacz, Wąwóz Zbrza, Lisi Dół, wywierzysko „Studzienki”, rezerwat Skała Kmity i „Rogate Ranczo” (zbiórka na pętli autobusowej Bronowice Małe o godz. 8.20).

Warto też wybrać się na wycieczkę „Bochnia w cieniu Wieliczki”, która odbędzie się 20 września (zbiórka w hali podziemnej dworca PKP Kraków Główny, koło globusa, o godz. 7.45). W programie m.in. zwiedzanie zabytków Bochni, kopalni soli, parku archeologicznego Osada VI Oraczy i parku Planty Solne.

I wreszcie na 26 września zaplanowana jest wycieczka „Z panną leśniczanką w poszukiwaniu królów”, która odbędzie się w ramach VII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej PTTK (zbiórka w hali podziemnej dworca PKP Kraków Główny, koło globusa, o godz. 8.30). Uczestnicy spaceru będą mieli do pokonania ok. 15 km, zobaczą m.in.: Błoto, Dąb Króla Stefana Batorego oraz Dąb Króla Augusta II, leśniczówki Sitowiec i Przyborów, Kobylą Głowę, uroczysko „Osikówka” i rezerwat „Długosz Królewski”.

Szczegółowy program wszystkich wycieczek jest dostępny na stronie kologrodzkie.pl. I warto tam zaglądać, by na bieżąco sprawdzać informacje o wycieczkach. Sytuacja jest bowiem dynamiczna i może się zdarzyć, że z powodu nasilenia się epidemii koronawirusa niektóre wycieczki trzeba będzie odwołać.

Przypominamy również, iż ze względu na epidemię wszystkich uczestników wycieczek PTTK obowiązuje reżim sanitarny. Należy przestrzegać aktualnych zaleceń służb. Każdy powinien zachowywać bezpieczny, minimum półtorametrowy odstęp od pozostałych osób, zasłaniać nos i usta oraz stosować się do poleceń prowadzącego wycieczkę.

Organizatorzy akcji zachęcają też wszystkich do zdobywania odznaki „Przyjaciela Krakowa”. Może ją zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową, srebrną, złotą lub z Pawim Piórem. W tym miesiącu zaplanowano kilka spacerów, np.: „Krakowskie place targowe i nie tylko” (5 września), „Kraków po II wojnie światowej” (13 września), „Spacer doliną rzeki Prądnik” czy „Tajemnice ulicy św. Krzyża” (27 września). Pełny program i regulamin: www.kologrodzkie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie siedź w domu! Czas na wrześniową wycieczkę z PTTK - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska