

Kościół pw. Świętego Krzyża
Kościół pw. Świętego Krzyża to jeden z najstarszych kościołów parafialnych Krakowa. Szczęśliwie w ciągu całej swojej historii nie uległ zbyt wielu modyfikacjom. Istniał już w 1244 roku, kiedy to biskup Prandota sprowadził do miasta ze wsi Prądnik Zakon Kanoników Regularnych od Świętego Ducha i ufundował dla nich zespół klasztorny ze szpitalem (dziś już nieistniejący). Szczególne wrażenie wywiera na zwiedzających stojąca pośrodku kościoła renesansowa kolumna, z której ku górze rozchodzą się żebra, tworząc sklepienie palmowe, nigdzie indziej w Krakowie niespotykane. Zachwycają także wspaniałe malowidła ‒ najstarsze pochodzi z 1420 roku i przedstawia Ukrzyżowanie. W kościele odnajdziemy też wiele innych pięknych elementów wyposażenia, również takich, które przeniesiono tu z końcem XIX wieku z rozebranego wówczas kościoła św. Ducha. Podczas Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzić nie tylko sam kościół, ale także zabytkową zakrystię, a być może też inne zakamarki tej wspaniałej gotyckiej budowli.

Pałac Potockich w Krakowie
Pałac Potockich (zwany też pałacem Zbaraskich, Wielopolskich, Jabłonowskich albo kamienicą Regulińską czy Książęcą) to budynek znajdujący się w samym sercu Krakowa. Przez niemal siedemset lat swojej historii należał do największych rodzin arystokratycznych Polski, na co wskazują jego kolejne nazwy.
Podczas Dni Dziedzictwa można tu będzie zobaczyć późnorenesansowy dziedziniec arkadowy, unikatową wczesnoklasycystyczną dekorację wnętrz pierwszego piętra, a także zejść do rozległych i głębokich piwnic, które w przeszłości służyły przeróżnym warsztatom rzemieślniczym. Odnajdziemy tu także grobowiec Gypsi, ulubionej suczki księżnej Wandy Jabłonowskiej, jednej z właścicielek pałacu.

Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza w Krakowie
Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia przy ulicy Szpitalnej 8‒12 to w rzeczywistości trzy połączone ze sobą kamienice, każda z innego okresu, do których wstęp mają na co dzień tylko nieliczni. Podczas dni dziedzictwa, będzie można zajrzeć do niezwykłych zakamarków tego zespołu klasztornego.