
Solidarni z Ukrainą 2023! - koncert charytatywny
Niedziela, godz. 20:00
Teatr Słowackiego
"Polki i Polacy nie mogą i nie są na toczącą się wojnę obojętni. Również my, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, od pierwszego dnia wojny pomagamy, zbieramy pieniądze i przedmioty, na wiele sposobów wspieramy przybywające do Krakowa osoby uchodźcze. Jako pierwsi w Polsce zorganizowaliśmy też koncert charytatywny Solidarni z Ukrainą.
Przez ten rok wydarzyło się wiele. Nie zmieniło się to, że Ukraina wciąż bohatersko walczy i wciąż niezwykle potrzebuje naszego wsparcia. Dlatego 26 lutego o godzinie 20.00 na Dużej Scenie Teatru ponownie zagramy i zaśpiewamy charytatywnie dla Ukrainy. Tym razem pieniądze zbierane będą na Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku, by ten mógł dalej grać, tworzyć, by nawet w czasie wojny ludzie nie tracili kontaktu z kulturą" - zapowiada wydarzenie Teatr Słowackiego.
Wystąpią, m.in. Julia Kamińska, Magda Steczkowska, artyści Teatru Słowackiego: Mateusz Janicki, Karolina Kazoń, Rafał Szumera, Hanna Bieluszko.
Bilety na koncert w cenie 5 zł.

Shanties
niedziela, godz. 12.00 koncert pamięci Stana Hugilla „Razem bracia do lin”, Kino Kijów
prowadzenie: Jacek Jakubowski i Marek Szurawski & Filip Dąbrowski
wystąpi m. in.: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Sąsiedzi, Mechanicy Shanty, The Pioruners, Perły i Łotry, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Longest Johns
Przypominamy „Ojca szantymenów”. Stan Hugill (1906 – 1992), erudyta, muzyk folkowy, marynista (malarz i pisarz) i historyk morski, znany jako "Last Working Shantyman", za życia chodząca legenda morskiej Anglii. i wyjątkowy Człowiek, który dzięki pasji, aktywności, wiedzy i walorom charakteru sięgnął pełni życia. Od Jego wizyty w Polsce, na Festiwalu Shanties w Krakowie (1986 r.) zaczął się trwający do dzisiaj „polski ruch szantowy”.
niedziela, godz. 16.00 koncert „Płynę dalej”, Kino Kijów
prowadzenie: Marek Wikliński
Zakończenie, które wcale nie jest zakończeniem.
Sami zdecydujmy kiedy coś się kończy, a kiedy nie i postawmy tezę, jak białe żagle, że to jest nowy początek. Niech przyjdzie nam z pomocą fizyka i zasada zachowania energii, gdzie coś się kończy, coś się zaczyna. Podsumujemy siarczyście nasz festiwal i nabierzemy energii do planowania kolejnego. A energii na scenie nie zabraknie, i będzie to monumentalne i spontaniczne zarazem: wulkan na Discovery i petarda w łazience, zresztą przeczytajcie sami:
Banana Boat, EKT Gdynia, Groms Plass,Jan i Klan, Sąsiedzi, The Nierobbers, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, The Longest Johns.
Po takiej porcji muzycznego temperamentu umówienie się na „za rok w tym samym miejscu” – to już będzie fraszka, Ahoj!

"Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" - wystawa
Zamek Królewski na Wawelu
sobota- niedziela, godz. 9.30 - 17.00
Na ekspozycji zaprezentowano ponad trzydzieści eksponatów: obrazów, a także innych dzieł (rysunek, rzeźby z kości słoniowej) wykonanych ok. 1600 roku. Interesującym zabytkiem jest ołtarz z warsztatu Jakuba Mertensa. Jego najważniejszą część stanowi wyjątkowo wysokiej klasy Zwiastowanie sygnowane przez artystę, znajdujące się obecnie w Prałatówce przy kościele Mariackim.Pośród licznych dzieł malarstwa powstałych w Krakowie na przełomie XVI i XVII stulecia grupa obrazów eksponowanych w Prałatówce, siedzibie archiprezbiterów kościoła Mariackiego, wyróżnia się nieprzeciętnymi walorami artystycznymi. Dokonana ostatnio wzorowa konserwacja tych malowideł przywróciła im pierwotny charakter i ujawniła w całej pełni ich piękno.

"Trzepaki, Reksio i Atari" - wystawa
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1
sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00
- Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u, zarówno o zabawkach i zabawach, ofercie kulturalnej kierowanej do dzieci, zabawach podwórkowych, a także o postępie technologicznym, od pierwszych telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. - wyjaśnia Agata Klimek-Zdeb, kuratorka wystawy.
W przestrzeniach Muzeum Nowej Huty pamiątki z dzieciństwa znajdą wszyscy, są tu i celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, czy rzutnik Ania. Są też prawdziwe perełki, np. autentyczna figurka filmowa Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli „Kajko i Kokosz” oraz „Jonka, Jonek i Kleks”. Nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka oraz komputera Atari.