Niedziele handlowe: 20.02.2020 r. Czy w niedzielę 23 lutego 2020 r. można zrobić duże zakupy? Które niedziele są handlowe w 2020 r. [lista]

Zbigniew Biskupski AIP
W niedzielę, np. 23 lutego? Zostają zakupy w sklepie osiedlowym lub na stacji benzynowej. W jednym i drugim miejscu można zrobić nawet duże zakupy, ale ceny tam są jednak dużo wyższe niż w Lidlu czy w Biedronce. Aneta Żurek / Polska Press
Niedziele handlowe 2020. W ostatnią niedzielę poprzedniego miesiąca, a więc 26 stycznia pożegnaliśmy niedziele handlowe na długo. Na kolejną trzeba czekać do kwietnia. Pozostaje więc robić duże zakupy albo po pracy w tygodniu albo poświęcić na nie sporo czasu w sobotę. W niedzielę oczywiście nadal mogą prowadzić handel małe sklepy osiedlowe, zakupy można też zrobić na stacji benzynowej. Ale ceny są tam ze zrozumiałych względów wyższe a wybór towarów mniejszy niż np. w popularnych dyskontach takich jak Biedronka czy Lidl. Kiedy będą w 2020 roku niedziele handlowe? Podajemy konkretne daty.

Niestety, choć 23 lutego będzie ostatnią niedzielą miesiąca, to nic z tego. Już nie obowiązuje ubiegłoroczna zasada, że ostatnia niedziela miesiąca to niedziela handlowa i zakaz handlu jej nie obejmuje.
Za nami sobota handlowa 15 lutego i dla wieku nerwy w kolejkach i przy kasach...
Soboty handlowe – na razie, nikt jeszcze nie wpadł, że w Polsce co do zasady soboty są wolne więc dlaczego handlowcy mają nie mieć wolnego jak w niedzielę – mogą wyprowadzić z równowagi, bo właściwie nie ma takiej pory by duże zakupy w dużych sklepach zrobić nie tracąc nerwów w kolejce do kasy lub przy pustej półce, z której zdążyły zniknąć/nie zdołała obsługa uzupełnić akurat te produkty, na których zależy nam szczególnie. Nawet bowiem jeśli wybierzemy się po zakupy skoro świt, albo tuż przed zamknięciem, to i tak nie unikniemy nerwów. W pierwszym przypadku zazwyczaj czynna będzie jedna-dwie kasy z kilkunastu, a wieczorem i dwie kasy i puste półki…
Co zrobić w tej sytuacji? Zasadniczo są dwa rozwiązania: przestawić się na duże zakupy robione w dni robocze albo robić duże zakupy przez internet.

A w niedzielę?
W 45. niedziel, w które w 2020 r. obowiązuje zakaz handlu w niedziele zostają zakupy w sklepie osiedlowym lub na stacji benzynowej. W jednym i drugim miejscu można zrobić nawet duże zakupy, ale ceny tam są jednak dużo wyższe niż w Lidlu czy w Biedronce.

Także w niedzielę 23 lutego 2020 roku właśnie w tych miejscach należy szukać możliwości zrobienia zakupów. Dochodzą do tego nawet duże sklepy Żabki, które dodatkowo świadczą usługi pocztowe, co pozwala im skorzystać z luki w przepisach o zakazie handlu w niedzielę, dopuszczającej do handlu także w niedziele objęte zakazem handlu takie sklepy. Ponieważ mogą w niedzielę pracować w nich nie tylko właściciele i członkowie ich najbliższych rodzin – jak to dotyczy wszystkich standardowych sklepów uprawnionych do handlu także w niedziele zakazem handlu objęte – asortyment dostępnych tu produktów może być nieporównywalnie większy niż w sklepie osiedlowym. Podobnie jest z cenami – mogą być niższe niż w sklepie osiedlowym, a to za sprawą tego, że Żabki należą do wspólnej sieci i prowadzą wspólną politykę zakupowa, uzyskując lepsze ceny hurtowe od pojedynczych kupców.

Zakaz handlu w niedziele 2020. Co dalej?

Wciąż otwartymi pozostają trzy pytania:

  1. Czy nauczymy się robić zakupy u kupców w miejsce sieciowych?
  2. Czy w niedzielę przestaniemy w ogóle myśleć o zakupach?
  3. Czy rząd PiS się złamie i zliberalizuje przepisy, przywracając handel w niedziele

Zakaz handlu w niedziele 2020. Czas dla sklepów osiedlowych

Sklepy prowadzone w niedzielę wyłącznie przez właściciela plus ewentualnie członków najbliższej rodziny przejdą teraz prawdziwy test prawdy. Gdy niedziel handlowych jest tyle co nic, albo nabierzemy nawyku kupowania w małych sklepikach albo ostatecznie o nich zapomnimy. U kupców musi być drożej, bo i oni płacą wysokie ceny hurtowe zaopatrując się w towar. A muszą zarobić na utrzymanie sklepu i swoje. Gdy dodadzą do cen po jakich zakupili towary, te z pewnością nie mogą konkurować nawet z Carrefourem, o Biedronce czy Lidlu nie wspominając.

Ale przewagą kupca jest znajomość swoich klientów niemal face to face. Łatwo ustali jakich towarów poszukują. Zamiast dowolnego masła może sprowadzić masło z Kosowa Lackiego czy biały ser z Gołuchowa. W hurtowniach kosztują one niemal tyle samo, a dla konkretnego klienta mają wartość nieporównywalnie większą niż dowolne inne. Jako konsumenci stajemy się wybredni i gotowi płacić za to co lubimy więcej. Co ważne – stać nas coraz bardziej na to.
To jest szansa dla małych kupców: sprowadzać produkty pod znanych sobie klientów.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie. Jak to zrobić? Dlaczego nie należy otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Zakaz handlu w niedziele 2020. Niedziela to niedziela

Przez ostatnie niespełna dwa lata rządzący zrobili wiele by zohydzić nam zakupy w niedziele, a nawet w sobotę (kosmiczne kolejki do kas). Z sobót jednak raczej nie zrezygnujemy. Kiedyś wszak zakupy trzeba zrobić, a tydzień handlowy skurczył się do absurdalnych rozmiarów.
Natomiast poza galeriami handlowymi w większych sklepach w 2019 roku można było zaobserwować trend zmniejszającej się liczby kupujących. Wiele osób zwyczajnie nie chciało się bawić w rosyjską ruletkę – niedziela handlowa niehandlowa – i albo przeniosło rutynę robienia zakupów na dni powszednie, albo zastosowało wariant zakupów w sklepach internetowych – tam gdzie to jest technicznie możliwe (bo nie np. we wsi pod Małkinią).
Galerie handlowe natomiast zaczęły zmieniać swoje funkcje, a ściślej – przesuwać akcenty z funkcji „handlowa” na „galeria”. Poza kinami coraz więcej fitness, klubów dla dzieci itp. – nie objętych zakazem handlu w niedzielę – sprawia, że do takiej galerii można w niedzielę wybrać się w ciemno, dla rozrywki. A jeśli będą otwarte także sklepy, to przy okazji zrobi się zakupy.

Zakaz handlu w niedziele 2020. Rząd PiS się ugnie?

Zapomnij. Jego żelazny elektorat lubi stać w kolejkach i gotów dla tych, w których wierzy bezgranicznie (o czym świadczy zero reakcji nawet na ewidentne skandale typu prezes NIK) zrobić znacznie więcej. A tylko jego wola, choć stanowią raptem 30 proc. społeczeństwa się liczy.
Obserwując przez ostatnie cztery lata działania rządu można odnieść wrażenie, że – poza bezdyskusyjnymi transferami finansowymi co racjonalnie krytykować można jedynie za brak ukierunkowania wyłącznie na potrzebujących zamiast dla wszystkich – robi on wszystko, by życie obywatelom utrudnić w myśl idei – trzeba pokazać kto tu rządzi. Tak, bo rządzą opłacani z publicznych pieniędzy urzędnicy, całkowicie bezkarni po rozmontowaniu mechanizmów demokratycznej kontroli, a nie ci, którzy im płacą (podatnicy).
Choćby nie wiem jakie były wyniki sondaży, przynajmniej przez najbliższe trzy lata o liberalizacji przepisów zakazujących handlu w niedzielę nie ma więc nawet co marzyć.

Jeden pączek trzy różne stawki VAT. Wiesz dlaczego raz naliczają Ci 5 proc. VAT, innym razem 8 proc., albo 23 proc. Od czego to zależy i czy w każdy tłusty czwartek ten problem musi wracać jak bumerang? Klikając w ten tekst dowiesz się wszystkiego.

Niedziele handlowe 2020. Większość przywykła

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu ,,Polaków portfel własny - kochamy okazje” Santander Consumer Banku – banku od kredytów, wprowadzony w 2018 roku zakaz handlu w niedzielę nie budzi już w naszym społeczeństwie dużych emocji.
Chociaż od wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę nie minęły jeszcze dwa lata, większość Polaków przyzwyczaiła się już do tego, że dostęp do sklepów jest w te dni znacznie ograniczony. Co ciekawe, jak wskazuje badanie Santander Consumer Banku – banku od kredytów, większości wcale to nie przeszkadza. Aż 69,1 proc. respondentów deklaruje, że zakaz handlu w niedziele nie stanowi utrudnienia dla ich codziennego życia.
Blisko 2/3 ankietowanych przyzwyczaiła się do zakazu handlu w niedzielę i po prostu planuje zakupy na inne dni tygodnia. Ponadto prawie połowa Polaków nie widzi potrzeby powrotu do handlu w ten dzień. W przypadku konieczności zrobienia zakupów w niedzielę klienci korzystają ze sprzedaży online (niemal 25 proc.) albo udają się do sklepów, których nie dotyczy zakaz (34,2 proc.). Te strategie najczęściej stosują Polacy z miast do 50 tys. mieszkańców (44,5. proc.) oraz ci, których dochód nie przekracza 1000 zł (52,7 proc. wskazań).

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Niedziele handlowe: 20.02.2020 r. Czy w niedzielę 23 lutego 2020 r. można zrobić duże zakupy? Które niedziele są handlowe w 2020 r. [lista] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 94

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 lutego, 21:33, Jot;:

"Wciąż otwartymi pozostają trzy pytania:

Czy nauczymy się robić zakupy u kupców w miejsce sieciowych?

Czy w niedzielę przestaniemy w ogóle myśleć o zakupach?

Czy rząd PiS się złamie i zliberalizuje przepisy, przywracając handel w niedziele "

Proponuje dołożenie czwartego pytania otwartego:

Czy naród w końcu zmądrzeje i zmieni rząd na inny?

Proponuję piąte pytanie czy ktoś umarł z głodu z powodu zamkniętych niedziel a może chodzi nago ?

G
Gość
17 lutego, 15:12, Gość:

okropne pisiory

Okropne PO

G
Gość
19 lutego, 12:30, Gość:

W wielu krajach niedziela jest wolna i jest ok.Ludzie ciezko pracowali od poniedzialku do soboty a niedziela byla dniem dla rodziny,byla dniem odpiczynku.W niedziele w sklepach powinni pracowac te osoby ktore domagają sie pracujących niedziel.

Nie mają pojęcia jak to jest pracować w niedziele w handlu nigdy by nie pracowali

G
Gość

ja ciągnąłem budowlankę, dochody na poziomie 4-5tys po odliczeniu podatków i kosztów, znajomy z bloku pokazał mi jak zarabiać na bitcoinie w prosty sposób siedzac w domu przed lapropem lub telefonem..teraz wyciągam legalnie przeszło 12.000zł miesięcznie jestem zdrowszy i zero nerwowo z klientami.. jak ktoś chce zarabiać jak jak polecam strone: systemzarabiania.pl

S
SPENCER WILSON

Cześć, jestem Pan Spencer Wilson, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczek na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: spencerloan.usa@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 18153830444

G
Gość
19 lutego, 09:14, Rr:

Jeszcze soboty powinny byś zamknięte

19 lutego, 10:55, Gość:

I tak powinno być, bo Ja pamiętam te czasy od 13 w sobotę wszystko było pozamykane i ludzie żyli, jakoś wtedy nikt nie narzekał a teraz sami biedni co muszą dzień w dzień robić swoje chore zakupki. Rusz [wulgaryzm] jeden z drugim ciulu i zrób sobie wczesniej zakupy . Ja robie raz na tydzień i jest git, a pieczywo można mrozić.

A moja babcia pamięta jak ludzie prądu nie mieli, kobiety w domu rodziły, a dzieciaki na bosaka do szkoły chodziły...I fakt żyli...Tylko czy o to chodzi?

G
Gość

W wielu krajach niedziela jest wolna i jest ok.Ludzie ciezko pracowali od poniedzialku do soboty a niedziela byla dniem dla rodziny,byla dniem odpiczynku.W niedziele w sklepach powinni pracowac te osoby ktore domagają sie pracujących niedziel.

G
Gość
19 lutego, 09:14, Rr:

Jeszcze soboty powinny byś zamknięte

I tak powinno być, bo Ja pamiętam te czasy od 13 w sobotę wszystko było pozamykane i ludzie żyli, jakoś wtedy nikt nie narzekał a teraz sami biedni co muszą dzień w dzień robić swoje chore zakupki. Rusz [wulgaryzm] jeden z drugim ciulu i zrób sobie wczesniej zakupy . Ja robie raz na tydzień i jest git, a pieczywo można mrozić.

G
Gość
16 lutego, ‎17‎:‎11, Gość:

Super pomysł z tymi niedzielami bez handlu. Przyszedł czas na rodzinę. Nie otwierajmy sklepów w niedzielę !!!!!!

100/100

G
Gość

Żadnych niedziel handlowych do tego wprowadzić zakaz spożywania alkoholu od 18 do 6 rano. Polacy to pijaki i lenie

G
Gość

Ile razy będziecie powtarzać o tych niedzielach? Ja chcem wiedzieć o wszystkich niedzielach handlowych i nie handlowych do końca 2050r. Zróbcie listę...

R
Rr

Jeszcze soboty powinny byś zamknięte

G
Gość

Tylko słychać w galeriach jak dziecko płacze ale mamusia nie słyszy bo musi się lansować a tatuś żreć

G
Gość
17 lutego, 15:12, Gość:

okropne pisiory

A PO cudowne hahahaha

G
Gość
4 lutego, 17:24, Jala:

Niedziele handlowe niech powrócą

10 lutego, 10:10, Gość:

Co ty bredzisz krentaczu!

Chyba krętaczu?!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3