Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nietypowy kalendarz. Koła Gospodyń Wiejskich prezentują najpiękniejsze miejsca powiatu krakowskiego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie krakowskim podczas sesji zdjęciowych w swoich gminach prezentowały najpiękniejsze miejsca rekreacji pod Krakowem. Na zdjęciu KGW Waganowice i KGW Janikowice na terenie kąpieliska i ośrodka rekreacji przy januszowickim stawie
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie krakowskim podczas sesji zdjęciowych w swoich gminach prezentowały najpiękniejsze miejsca rekreacji pod Krakowem. Na zdjęciu KGW Waganowice i KGW Janikowice na terenie kąpieliska i ośrodka rekreacji przy januszowickim stawie Katarzyna Konewecka-Hołój/KGW Luborzyca
Koła Gospodyń Wiejskich prezentują uroki powiatu krakowskiego - to projekt, którego celem jest pokazanie urokliwych miejsc w powiecie i kobiet z podkrakowskich wiosek w strojach ludowych. To one - gospodynie wiejskie podczas sesji zdjęciowych do kalendarza na 2024 rok zaprezentowały najpiękniejsze miejsca powiatu, w których można odpoczywać, spacerować, zachwycać się przyrodą. Projekt na tworzenie wyjątkowego kalendarza wymyśliły panie z KGW Luborzyca.

Po długotrwałych pracach kobiet z kilkunastu kół gospodyń wiejskich i fotografa Krzysztofa Kamińskiego powstał kalendarz na 2024 roku. Celem było promowanie najpiękniejszych miejsc w podkrakowskich gminach i wioskach, ale także pokazanie gospodyń, ich możliwości, siły, energii, zaangażowania.

Luborzycki pomysł na kalendarz

Projekt wydania kalendarza to pomysł KGW Luborzyca. Dwie aktywne działaczki tego koła Katarzyna Konewecka-Hołój oraz Anna Kramarz już w ubiegłym roku zadbały o pierwszą edycję kalendarza KGW. Zawnioskowały wówczas o grant ze Starostwa Powiatowego w Krakowie. Udało się pozyskać pieniądze. Podobnie było w tym roku - starostwo także przyznało paniom fundusze.

- W pierwszej edycji kalendarza kół gospodyń wiejskich panie ubrane w stroje krakowskie prezentowały najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego. Teraz postanowiłyśmy zaprezentować ciekawe miejsca rekreacyjne w powiecie. Jest ich wiele. Nam zależało na tym, żeby pokazać takie miejsca nieoczywiste, mniej znane, mniej odwiedzane przez turystów, a niezwykle urocze. Takie miejsca, do których mieszkańcy Krakowa lub innych gmin z okolicy mogliby przyjechać na jednodniowy odpoczynek, na spacer - mówi Katarzyna Konewecka-Hołój z KGW Luborzyca, inicjatorka tego projektu.

Najpiękniejsze miejsca powiatu krakowskiego

Kobiety z luborzyckiego koła do tworzenia kalendarza i zaprezentowania się podczas sesji zdjęciowych zaprosiły panie z innych KGW. Z tych gmin i miejscowości, na terenie których znajdowały się prezentowane miejsca. Jak informuje Krzysztof Kamiński, autor fotografii - w kalendarzu na 12 zdjęciach są panie z KGW z dwunastu gmin i prezentują wybrane, urokliwe miejsca m.in.: Powroźnikową Skałę w Racławicach, wodospad Szum, kamieniołom w Zabierzowie czy Dłubniański Park Krajobrazowy. W kalendarzu znalazło się tez wiele innych miejsc.

Prezentacja kalendarza i spotkanie integracyjne pań odbyło się w Starostwie Powiatowym w Krakowie. Wojciech Pałka, starosta krakowski już w ubiegłym roku z uznaniem mówił o promocji powiatu przez panie w strojach ludowych. Chwali kobiety z KGW jako bardzo aktywne, pomysłowe, które włączają się we wszelkie przedsięwzięcia gminne, powiatowe, kościelne.

Sesje zdjęciowe to integracja gospodyń

Tworzenie kalendarza, promocja strojów ludowych i pań, które te stroje noszą oraz promocja pięknych miejsc w powiecie - w ubiegłym roku zabytków, obecnie miejsc rekreacji - to wielka wartość dla powiatu krakowskiego.

- Same spotkania to okazja do integracji kobiet i tworzenie dla nich czegoś atrakcyjnego. W ten sposób chcemy docenić kobiety, które niemal przy każdej okazji są zapraszane na spotkania, imprezy, widowiska, ale wszędzie tam mają zadania kulinarne - przygotowania smakołyków regionalnych. A tutaj chcieliśmy je docenić, pokazać jak pięknie wyglądają w strojach krakowskich. One tak bardzo cieszyły się z tego, niektóre przychodziły na sesje zdjęciowe ze swoimi wnukami - mówi Katarzyna Konewecka-Hołój.

Kartki z kalendarza

 • Styczeń - Stadnina Koni w Rzeszotarach i KGW Rzeszotary (gmina Świątniki Górne)
 • Luty - Źródło proroka Eliasza i KGW Czerna oraz KGW Miękinia (gmina Krzeszowice)
 • Marzec - Kamieniołom w Zabierzowie i KGW Rudawa (gmina Zabierzów)
 • Kwiecień - Park w Skawinie i KGW Rzozów "WRZOZOwianki" (gmina Skawina)
 • Maj - Dłubniański Park Krajobrazowy i KGW Celinianki (gmina Iwanowice)
 • Czerwiec - Staw w Januszowicach oraz KGW Janikowice i KGW Waganowice (gmina Słomniki)
 • Lipiec - Wodospad Szum - Dolina Będkowska i KGW Wielka Wieś - Wielkowsianki (gmina Wielka Wieś)
 • Sierpień - Ostańce Jerzmanowickie i KGW Racławianki (gmina Jerzmanowice-Przeginia)
 • Wrzesień - Las w Goszczy i KGW Luborzyca, Stowarzyszenie Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu (gmina Kocmyrzów-Luborzyca)
 • Październik - Winnica Zagrabie i KGW Rybna (gmina Czernichów)
 • Listopad - Farma Jedynie i KGW Stręgoborzyce (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce)
 • Grudzień - Brama Krakowska i KGW Maszyce (gmina Skała)
Nowa trasa turystyczna Nietoperzowy Szlak liczy 20 km

Trasa turystyczna Nietoperzowy Szlak z nowymi pętlami. Raj d...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska