https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła pasieka w Małopolsce. Te ule to dzieła sztuki!

Damian Radziak
W podsądeckiej miejscowości Kamianna znajduje się bardzo niezwykła pasieka. Wśród przepięknych uli można zapoznać się także z pszczelarstwem "od kuchni" oraz poznać historię tego rzemiosła.

Miód to samo zdrowie powtarzają pszczelarze. Zawiera on mnóstwo witamin i minerałów. Dzięki temu przyspieszania gojenie ran, wzmacnia serce, koi nerwy i ożywia mózg. Ma także właściwości antybakteryjne, jest dobry na przeziębienia i kłopoty z gardłem. Co jednak najważniejsze jest pyszny i słodki. Dlatego pszczelarze zalecają spożywanie miodu codziennie.  Zamiast cukrem można nim słodzić herbatę, czy kawę. Natomiast roztwór przegotowanej wody z miodem i cytryną jest idealny na wzmocnienie organizmu. W tym roku miodu nikomu nie powinno zabraknąć. Zima była dla nich łaskawa. Większość owadów przetrwała i już pracuje nad produkcją złocistego płynu. – Mamy już stany rojowe, co jest bardzo rzadkie w kwietniu w naszym regionie – podkreśla Jacek Nowak, z pasieki Barć w Kamiannej. – Już poszerzamy gniazda młodemu pokoleniu. Co będzie dalej zobaczymy, wszystko zależy od pogody. Te, które już zbierają rzepak, są w pełnej sile, więc tego miodu powinno być sporo. Zima była łagodna pewnie też dla mszyc, więc powinny wytworzyć sporo spadzi – dodaje Jacek Nowak. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za trzy-cztery tygodnie pszczelarze rozpoczną zbiór. Wówczas będą już pierwsze miody rzepakowy i z mniszka lekarskiego. Ceny miodów w tym roku powinny utrzymać się na podobnym poziomie co w ubiegłym sezonie, czyli za litr miodu będzie trzeba zapłacić około 50 złotych. 

Osoby, które chcą zobaczyć jak pracują pszczoły w ulu, powinny wybrać się do pasieki Barć w Kamiannej. Można tam zobaczyć kilkadziesiąt ciekawych uli. Do dyspozycji turystów jest także pszczelarskie laboratorium, w którym można zobaczyć różny sprzęt pszczelarski. Warto tez zaglądać do galerii św. Ambrożego, czyli patrona pszczelarzy. Na ekspozycji prezentowane są obrazy i rzeźby przedstawiające świętego, wykonane przez różnych artystów z całego regionu. Tuż obok pasieki znajduje też zabytkowy kościołek pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Źródło: Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleks

Naprawdę śliczne, mam 4 ale zwykłe standardowe konstrukcje aż strach pomyśleć, że ktoś mógłby je zniszczyć bo dużo się ostatnio o tym słyszy. Może warto tam fotopułapkę zainstalować albo jakiś monitoring. Tutaj jest fajny ranking:

https://fotopulapka24.pl/zastosowanie/dla-pszczelarzy/

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska