https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

31. Krakowskie Miodobranie. W stolicy Małopolski kolejny raz zagościło święto miodu, pszczół i pszczelarzy

Aleksandra Łabędź
Joanna Urbaniec / Polskapress
Krakowskie Miodobranie to coroczna impreza organizowana od 30 lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły. Kiermaszowi produktów pszczelich pochodzących z małopolskich pasiek towarzyszą m.in. warsztaty dla dzieci z budowy domków dla pszczół i występy artystyczne. W niedzielę pszczelarze wzięli udział w uroczystej mszy św. w kościele Bożego Ciała, a na pl. Wolnica odbyło się pasowanie młodych pszczelarzy na członków Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.

Wielkie wyróżnienie

Uroczyste otwarcie 31. Krakowskiego Miodobrania miało miejsce w piątek, 6 września, w Sali Obrad Miasta Krakowa. Postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Małopolskiego, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania pszczelarstwa przyznanych zostało 9 Krzyży Zasługi (3 Srebrne i 6 Brązowych). Odznaczenia państwowe wręczył członkom Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

– Wrzesień to zwieńczenie pracowitego sezonu pszczelarskiego. To czas cieszenia się ze zbiorów i czynienia pierwszych przygotowań do zimy. Dzisiaj wszyscy mamy możliwość przyjrzeć się z bliska produktom pszczelim oraz poszerzyć wiedzę o pszczołach i ich znaczeniu dla środowiska. Krakowskie Miodobranie to także okazja do wyrażenia wdzięczności pszczelarzom za ich codzienną pracę. Potwierdzeniem Państwa zasług są odznaczenia państwowe, które miałem zaszczyt wręczyć. Państwa zaangażowanie i pasja z pewnością stanowią wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń pszczelarzy – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Trzy dni wielkiego święta

31. Krakowskie Miodobranie rozpoczęło się w piątek, 6 września. Plac Wolnica wypełnił się stosikami aromatycznych miodów. Pszczelarze z chęcią opowiadali o swojej pracy gościom, którzy odwiedzali ich stoiska. W sobotę również nie brakowało atrakcji, a także tradycyjnego już -„Krwiobrania” czyli inicjatywy, która pojawiła się w 2016 roku i na stałe zagościła towarzysząc Krakowskiemu Miodobraniu. Przygotowane punkty krwiodawstwa umożliwiały wszystkim chętnym oddanie krwi na potrzeby szpitali krakowskich.

Z kolei niedziela to najbardziej uroczysty dzień tegorocznego wydarzenia. O godz. 12.00 w kościele Bożego Ciała odbyła się "Pszczelarska Msza Święta", a następnie przemarsz na pl. Wolnica przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej. To właśnie na pl. Wolnica miało miejsce uroczyste pasowanie młodych pszczelarzy. Później zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładów na temat produktów pszczelich. 31. Krakowskie Miodobranie zakończyły koncerty ZPiT "Krakowiacy".

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska