https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pszczelarze zawładnęli Krakowem. Tyle miodu w mieście pojawia się tylko raz w roku

Aleksandra Łabędź
Pszczelarze zawładnęli Krakowem. Trwa Krakowskie Miodobranie. Zobaczcie zdjęcia
Pszczelarze zawładnęli Krakowem. Trwa Krakowskie Miodobranie. Zobaczcie zdjęcia Wojciech Matusik
Jak co roku, Krakowem znów na kilka dni zawładnęli pszczelarze. W piątek, 6 września w centrum miasta rozpoczęło się Krakowskie Miodobranie. To już 31. edycja tego wydarzenia. Zarówno mieszkańcy, jak również goście odwiedzający Kraków, na placu Wolnica mogą zakupić miód ze sprawdzonych źródeł. Co więcej, pszczelarze, którzy goszczą w centrum Krakowa, chętnie dzielą się swoją wiedzą i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące miodowych pyszności. Wydarzenie potrwa aż do godzin popołudniowych w niedzielę, 8 września.

Święto Pszczelarzy Krakowskich

Krakowskie Miodobranie zwane również Świętem Pszczelarzy Krakowskich to cykliczna impreza, która organizowana jest w stolicy Małopolski od ponad 30 lat. Za jej organizację odpowiada Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, które skupia ponad 200 lokalnych pszczelarzy z okolic Małopolski.

Przypominamy również, że Krakowskie Miodobranie to również zajęcia edukacyjne - zarówno dla dzieci, jak również młodzieży i dorosłych. Święto Pszczelarzy Krakowskich to także barwna impreza kulturalna i rozrywkowa, która od wielu długich lat przyciąga na plac Wolnica całe rodziny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla najmłodszych jak zwykle przygotowano gry terenowe i warsztaty. Poprzez zabawę dzieci poznają życie pszczół, pracę w pasiece, a także znaczenie owadów zapylających i sposoby pomagania im.

Skąd się wzięło Krakowskie Miodobranie?

Cała historia Krakowskiego Miodobrania rozpoczęła się blisko 30 lat temu. Wówczas na terenie Bieżanowa grupa pszczelarzy i miłośników pszczół zorganizowała spotkanie dla okolicznych mieszkańców, by podzielić się swoją pasją. To był strzał w dziesiątkę! Na spotkanie przyszło wiele osób, które momentalnie zakochały się w tym, co robią krakowscy pszczelarze. Od tego momentu kameralne wydarzenie z roku na rok zaczęło się coraz bardziej rozwijać.

To już 31. edycja Krakowskiego Miodobrania

Ostatnie lata obfitowały w szereg entuzjastycznie przyjętych inicjatyw proekologicznych takich, jak choćby „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”, wymiana plastikowych zakrętek na rośliny miododajne czy warsztaty budowy hoteli dla owadów. Pszczelarze nie tylko zachęcają do sadzenia roślin miododajnych w ogrodach i na balkonach. Na miejskich terenach zielonych rośnie już 6 drzew miododajnych. Począwszy od 2017 roku są one sadzone na pamiątkę kolejnych edycji Krakowskiego Miodobrania.

„Krwiobranie” to jeszcze jedna, niezwykle cenna, inicjatywa, która pojawiła się w 2016 roku i na stałe zagościła towarzysząc Krakowskiemu Miodobraniu. Przygotowane punkty krwiodawstwa umożliwiają wszystkim chętnym oddanie krwi na potrzeby szpitali krakowskich. Warto podkreślić, że w ostatnich dwóch latach akcja objęła całą Polskę poprzez jej rozpropagowanie w mediach społecznościowych.

Trwale zapisanym w świadomości krakowian elementem Krakowskiego Miodobrania i atrakcją dla turystów jest Parada Pszczół. Trudno bowiem przeoczyć hałaśliwy, wielobarwny korowód zmierzający z Rynku Głównego na plac Wolnica. Przy dźwiękach rytmicznej muzyki, w obłokach dymu z podkurzaczy kroczą mali i duzi, starsi i młodsi, ludzie i zwierzęta poprzebierani w najróżniejsze stroje kojarzone z pszczołami. Fantazja i wyobraźnia zostają nagrodzone w konkursie na najciekawsze przebranie, którego rozstrzygnięcie ma miejsce na scenie na placu Wolnica.

Program 31. Krakowskiego Miodoborania na kolejne dni:

7 września 2024 (sobota)

  • 9:00-19:00 Plac Wolnica - Kiermasz produktów pszczelich
  • 10:00-15:00 Muzeum Etnograficzne w Krakowie - Krwiobranie – wspólna akcja krwiodawstwa zorganizowana przez pszczelarzy oraz RCKIK w Krakowie.
  • 12:00-13.00 Plac Wolnica - Występy artystyczne – Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”
  • 12:00-17:00 Plac Wolnica - Warsztaty dla dzieci – „Bure wióry” (wykonywanie domków drewnianych dla owadów)
  • 16:00 Plac Wolnica - Finał „Krwiobrania” – losowanie nagród
  • 17:00-19:00 Plac Wolnica - Koncerty – Finał Przeglądu Artystów Ulicznych

8 września 2024 (niedziela)

  • 9:00-19:00 Plac Wolnica - Kiermasz produktów pszczelich
  • 12:00 kościół Bożego Ciała - Pszczelarska Msza Święta, a następnie przemarsz na Plac Wolnica przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej
  • 13:00-14:00 Plac Wolnica - Pasowanie młodych pszczelarzy
  • 14:00-15.00 Plac Wolnica - Wykłady – produkty pszczele, ciekawostki o pszczołach
  • 15:00-18:00 Plac Wolnica - Koncerty – ZPiT „Krakowiacy”

W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska