https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Msza święta na Wawelu pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego

Aleksandra Łabędź
W 2025 roku obchodzimy tysięczną rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski. Kraków i Małopolska aktywnie włączają się w obchody jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego. W niedzielę, 6 kwietnia o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej odprawiono uroczystą mszę świętą za Ojczyznę. Przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Następnie miała miejsce procesja do grobów królewskich.

W niedzielę, 6 kwietnia o godz. 10.00 abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy św. za Ojczyznę z procesją do grobów królewskich w katedrze na Wawelu.

– Gromadzimy się, aby właśnie dzisiaj, podczas tej Mszy św., dziękować Panu Bogu za wielki dar dla dziejów Polski, ustanowienia Królestwa Polskiego poprzez akt koronacji dotychczasowego księcia Bolesława Chrobrego na Króla Polski, dokładnie tysiąc lat temu, w 1025 roku – powiedział na rozpoczęcie metropolita krakowski.

Eucharystia wpisuje się w obchody rocznicy koronacji pierwszego króla Polski oraz obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.

- Różne były dzieje Polski przez te 1000 lat. Wiele dziejów wspaniałych, pełnych triumfu i uniesień. Wiele bardzo trudnych i bolesnych, związanych także z utratą niepodległości. I wiele było zmagań o tę naszą chrześcijańską, katolicką tożsamość. Mimo prób rusyfikacji z jednej strony i germanizacji z drugiej. Ale ciągle aktualna jest - i pozostanie - treść Roty Marii Konopnickiej, napisanej gdy i Gniezno, i Poznań znajdowały się w ramach Cesarstwa Niemieckiego. A próby germanizacji osiągały swój najbardziej dramatyczny wymiar chociażby w postaci strajku dzieci wrzesieńskich, które uważały, że przynajmniej po Polsku mają prawo się modlić. Przynajmniej mają prawo do modlenia się w języku ojczystym - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W uroczystej mszy świętej na Wawelu wziął udział m.in. marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, politycy PiS Marek Pęk i Władysław Kurowski, Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego, Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe”.

Jakie wydarzenia jeszcze zaplanowano?

We wtorek, 8 kwietnia, o godz. 16.00 w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się wykład dr. Dariusza Niemca - "Kraków Bolesława Chrobrego". Będzie to drugi z pięciu zaplanowanych wykładów. Kolejne odbędą się 26 maja, 2 i 17 czerwca.

W kwietniu zaplanowano jeszcze trzy wydarzenia nawiązujące do jubileuszu: Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa w Krakowie (wtorek, 22 kwietnia), konferencja naukowa „Tysiąclecie suwerenności Polski” w Sukiennicach (piątek, 25 kwietnia) oraz koncert w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Opery Krakowskiej (sobota, 29 kwietnia).

W kolejnym miesiącu świętowanie rozpocznie się w sobotę,3 maja, od Krakowskiej Lekcji Śpiewania, Nocy Muzeów w Krakowie (piątek, 16 maja), a zakończy - 23 maja w Starym Sączu Dniem Samorządu Terytorialnego Województwa Małopolskiego.

Jubileusz trwa cały rok. W Małopolsce odbywa się wiele i pikników widowisk i zlotów. Instytucje kultury i placówki edukacyjne przygotowały konkursy literackie i plastyczne czy warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych.

Marszałkowie czterech województw podpisali list intencyjny o współpracy

Przypominamy też, że 4 lutego na Zamku Królewskim na Wawelu spotkali się marszałkowie i przedstawiciele czterech województw: małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Podpisali list intencyjny - porozumienie o współpracy, zobowiązanie do organizacji uroczystości, przedsięwzięć, wydarzeń promujących Tysiąclecie Królestwa Polskiego.

- Pamiętajmy, że koronacja pierwszego króla była wydarzeniem szczególnym w wielu wymiarach dla rozwoju Polski. Zapisała się w naszej historii i kulturze, miała też wielkie znaczenie polityczne. Koronacja wzmocniła pozycję Bolesława Chrobrego i naszego kraju na arenie międzynarodowej, podkreśliła jedność i siłę kształtującego się państwa - mówił wówczas Łukasz Smółka.

Dodał też:

- Łącząc siły w działaniach jubileuszowych wzmocnimy poczucie wspólnoty, a przez organizację różnorodnych wydarzeń zachęcimy naszych mieszkańców do odkrywania własnej historii, tradycji i kultury.

od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska