Zapraszamy na strony Forum Przedsiębiorców
Z drugiej strony stale rosną nasze wymagania wobec państwa i samorządów - chcemy lepszych dróg, lepszych szkół, lepszej opieki zdrowotnej, większego bezpieczeństwa, bardziej zadbanej przestrzeni publicznej, sprawnych urzędów. Nie da się tego zapewnić bez podatków. Muszą być one jednak pobierane z głową - i z głową wydawane.
Miliony Polaków mają potężne wątpliwości, czy tak jest. Zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy w prowadzeniu firmy zdają się kierować zupełnie inną filozofią niż posłowie, radni i urzędnicy zawiadujący "firmą" pt. państwo lub samorząd i gąszczem publicznych instytucji.
Dyskusja na ten temat trwa w Polsce od lat - i niewiele z niej wynika. Mamy do czynienia raczej z łataniną istniejącego systemu, co jeszcze bardziej go komplikuje, niż z próbą stworzenia nowego, przystającego do potrzeb i wyzwań w XXI w.
- Polska ma dojrzały, ale mocno skomplikowany i wpływający coraz bardziej negatywnie na atrakcyjność inwestycyjną system podatkowy. Może więc warto na poważnie podjąć debatę nad jego nowym kształtem, zamiast marnować energię na dyskusję o in vitro lub nauczaniu religii w szkole? To sprawy ważne, ale nie decydujące o zamożności Polski i Polaków. A podatki - decydują. Warto wrócić do poglądów Adama Smitha, który 200 lat temu głosił, że podatki mają być proste, tanie w poborze i nie mogą zniechęcać do ich płacenia - mówi Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były wiceminister gospodarki i pracy.
Weźmie on udział debacie, która odbędzie się 28 maja w centrum targowo-kongresowym EXPO Kraków w ramach organizowanego przez naszą redakcję III Forum Przedsiębiorców Małopolski. Tym razem tematem będą właśnie podatki (tytuł: Przedsiębiorcy skarbem państwa. Jak zmienić system podatkowy, by budżet był syty i firma cała) - a do dyspozycji przedsiębiorców oddadzą się nasi goście, w tym m.in. wiceminister finansów Janusz Cichoń, minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta RP oraz tradycyjnie marszałek Małopolski Marek Sowa. O tym, "jak przedsiębiorcy postrzegają system podatkowy i jakich zmian oczekują" powie była wiceminister finansów dr Irena Ożóg z BCC. Będą liderzy największych organizacji gospodarczych w regionie. Im wszystkim będzie można zadać pytania oraz przekazać własne uwagi i opinie.
Zgodnie z misją "Dziennika Polskiego", spotykamy się nie po to, by sobie pogadać, ponarzekać i potem rozejść się z niczym. Resorty finansów i gospodarki oraz prezydent RP zapowiadają gruntowne zmiany w systemie podatkowym. Szczególne nadzieje przedsiębiorców obudził projekt prezydencki, wprowadzający m.in. rewolucyjną zasadę rozstrzygania wątpliwości w prawie podatkowym na korzyść podatnika. Chodzi o to, by wszystkie te projekty nie rozeszły się - jak to zwykle u nas bywa - w szwach i po kościach.
Polska zasługuje na bardziej przyjazny system podatkowy. Może on być prostszy i stabilny - do tego stopnia, by orientowali się w nim zwykli ludzie, a nie tylko prawnicy i doradcy. Dzięki niemu będziemy mogli również ograniczyć biurokrację. Zmiany nie dokonają się jednak same. Trzeba determinacji środowiska przedsiębiorców, silnej i wyczuwalnej presji na decydentów - "Dziennik Polski" ma w tym zakresie liczne, bardzo dobre, doświadczenia. Przypomnijmy, że dzięki naszemu zaangażowaniu i ścisłej współpracy z przedsiębiorcami udało się przeforsować wiele "kwestii niemożliwych", jak abolicja ZUS dla małych firm.
Trzeba się tylko zebrać, działać razem, mówić jednym głosem, naciskać, nie odpuszczać. Nasza konferencja - III Forum Przedsiębiorców Małopolski - jest ku temu znakomitą okazją. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, zapraszamy do rejestracji. Im więcej nas będzie, tym silniejszy sygnał otrzymają decydenci: że nie tylko narzekamy, ale i działamy. I naprawdę zależy nam na zmianach, o których tyle mówimy od lat.
Źródło: Dziennik Polski
