https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Nordic walking w woj. małopolskim. Gdzie iść w weekend 17 - 18 maja. 3 najlepsze trasy

Redakcja Strony Podróży
Namów rodzinę czy przyjaciół i wybierzcie się na nordic walking po woj. małopolskim
Namów rodzinę czy przyjaciół i wybierzcie się na nordic walking po woj. małopolskim gettyimages.com/SeventyFour
Nordic walking w woj. małopolskim da się uprawiać niemal wszędzie. Ale zachęcamy do wybrania szlaków, które polecają inni. Wspólnie z Traseo chcemy Wam zaproponować 3 malownicze ścieżki nordic walking w woj. małopolskim. Na każdy weekend przedstawiamy Wam nowy zestaw ścieżek do wyboru. Sprawdź, jakie ścieżki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Szlaki nordic walking w woj. małopolskim

Które ścieżki nordic walking w woj. małopolskim lubią mieszkańcy? My już to wiemy.

Traseo to aplikacja, za pomocą której każdy ma możliwość zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Wspólnie z Traseo mamy dla Was 3 krajobrazowe szlaki nordic walking w woj. małopolskim. Wybierz najciekawszą dla siebie.

Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 24 maja w woj. małopolskim ma być od 6°C do 15°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 8% do 29%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Zimowy spacer parkiem w Pszczynie

  • Początek trasy: Brzeszcze
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 5,85 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 57 min.
  • Przewyższenia: 13 m
  • Suma podejść: 40 m
  • Suma zejść: 40 m

Ireneusz poleca tę trasę

Niedaleko kapliczki „Bądź Wola Twoja” na szczycie niewielkiego pagórka (zwanego Kukułczym – nie wiedzieć czemu), pośród starych drzew, nad jednym ze stawów parkowych znajduje się grobowiec rodzinny, ostatnich panów na Pszczynie, rodziny Hochbergów. Skromne nagrobki wkomponowane w kamienno-ceglany grobowiec o prostych kształtach, otoczony żelaznym niewysokim ogrodzeniem z furką, skrywają doczesne szczątki ostatnich władców Pszczyny, księcia Hansa Heinricha XV, który panował w Pszczynie w latach 1907-1938, oraz jego syna Bolka. Pierwotne plany zakładały przeniesienie miejsca pochowania do Książa, głównej siedziby rodu Hochbergów. Grobowiec ten pomyślany jako tymczasowe miejsce spoczynku, w związku z zawieruchą wojenną i niesprzyjającymi czasami.

Projekt zabytkowego cmentarza książąt pszczyńskich Anhaltów, usytuowanego po północnej stronie przyzamkowego parku, powstał po 1808 r. Jego autorem był zapewne książę Henryk Anhalt (1778-1847), który pragnął w ten sposób ujednolicić mogiły swych rodziców i rodzeństwa. Na cmentarzu spoczywają książę Fryderyk Erdmann Anhalt z żoną Luizą Ferdynandą Stolberg-Wernigerode oraz ich dzieci: Georg, Christiana i Emanuel Ernest Erdmann. Pięć grobów nakrytych jest prostokątnymi płytami z piaskowca. Za nimi znajduje się obelisk z inskrypcją "Auferstehen, ja auferstehen, sollst du mein Staub nach kurzer Ruh" (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz, prochu mój po krótkim odpoczynku), natomiast przed nimi słupki połączone niegdyś żelaznym łańcuchem. Naprzeciw wzniesiono grobowiec dla księcia Ludwika Anhalta. Nakryto go grubą płytą z piaskowca z żelaznym krzyżem, wokół którego opleciony jest wąż. Grobowiec Ludwika Anhalta był niewątpliwie wzorowany na grobowcu jego szwagierki, księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck, żony Fryderyka Ferdynanda Anhalta, zmarłej w wieku 20 lat zaledwie trzy miesiące po ślubie. Zgodnie z jej ostatnią wolą pochowano ją na cmentarzu przy kosciółku św. Jadwigi w Pszczynie. Grobowiec wzniesiono dla niej wiosną 1833 r.

„Trzy dęby” to miejsce powstałe w Parku Zamkowym po wysuszeniu największego parkowego stawu, na środku którego znajdowała się wyspa z trzema dębami. W drugiej połowie XIX wieku, dokonując przebudowy Parku Zamkowego na park angielski, Hochbergowie utworzyli dziką, zakończoną lasem promenadę łączącą sąsiednie folwarki na Kępie i Sznelowcu, przechodzącą w okolicy trzech dorodnych dębów. Z biegiem czasu stała się ona miejscem spacerowym, które szczególną rangę zyskało dzięki umieszczeniu głazu narzutowego upamiętniającego rządy Jana Hercoga XI von Hochberga w Pszczynie.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌲🌤️ Trasa nordic walking: Kasprowy Wierch - Świnica - Dolina Pięciu Stawów - Krzyżne

  • Początek trasy: Zakopane
  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 31,93 km
  • Czas trwania marszu: 6 godz. i 41 min.
  • Przewyższenia: 1 398 m
  • Suma podejść: 2 348 m
  • Suma zejść: 2 403 m

Trasę nordic walking mieszkańcom poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych

Trasa dla osób ambitnych, o dobrej kondycji i wytrzymałości.
Całość to ponad 30 km, zatem może być to bardzo dobry trening dla biegaczy górskich, lub osób lubiących długie wycieczki górskie.

Całość prowadzi szlakami turystycznymi, ale warto mieć przy sobie mapę, chociażby ze względu na szybko zmieniająca się w Tatrach pogodę (warto zmodyfikować trasę, w przypadku przecenienia swoich sił, bądź przypadku pogorszenia pogody). Na tłumy ludzi możemy natknąć się tylko na dwóch odcinkach – przy Dolinie Pięciu Stawów, oraz na zejściu z Murowańca, poza tym szlaki są mało uczęszczane.
Na trasie spotykamy dużo technicznych przejść – warto zabrać ze sobą rękawiczki, ponieważ na podejściu na Świnicę, oraz na zejdzie spotkamy łańcuchy.
Na trasie mijamy kilka potoków, co jest szczególnie istotne dla biegaczy, którzy nie chcą brać bardzo dużo wody ze sobą, więc są miejsca gdzie możemy ją uzupełnić (dodatkowo zawsze można podeść do schroniska).

Przemierzając tatrzańskie ścieżki mamy możliwość sprawdzić swoich sił na trudnych skalistych zbiegach, oraz na stromych podbiegach (szczególnie pod Krzyżne).
Łączna suma podejść to ponad 2300 m, zejść 2400 m.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Szlakiem krościeńskiego zdrojowiska. SpacerowM!K

  • Początek trasy: Stary Sącz
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,84 km
  • Czas trwania marszu: 37 min.
  • Przewyższenia: 16 m
  • Suma podejść: 11 m
  • Suma zejść: 16 m

Trasę dla amatorów nordic walking poleca Szlaki_Malopolski

Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.

Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.

Wyobraź sobie, że jesteś XIX-wiecznym kuracjuszem. Udaj się do prawobrzeżnej części Krościenka – Zawodzia. Przenieś się do czasów, gdy działania ówczesnych właścicieli – Henryka Grossa oraz rodziny Dziewolskich pozwoliły na wpisanie miasteczka do rejestru galicyjskich zdrojowisk.

Wędrówkę rozpocznij na moście.

Czas spaceru: 90 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Iwona Matejczuk.

MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Może przynosić wiele korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Odkryj najlepsze atrakcje Małopolski

Maszerując z kijkami warto co jakiś czas zmieniać lokalizację, by móc odkryć najciekawsze atrakcje regionu – w woj. małopolskim znajdziecie ich przecież mnóstwo! Warto przejść tam Szlakiem Architektury Drewnianej i na własne oczy zobaczyć architektoniczne perły naszego kraju, m.in. świątynie w Powroźniku, Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Z dobrej pogody warto także korzystać, uprawiając nordic walking w miejskich parkach (np. w Krakowie) lub wśród zachwycających krajobrazów stworzonych przez naturę – należą do nich chociażby Droga Pienińska czy, dla zaprawionych w bojach, Główny Szlak Beskidzki.

Sprawdź popularną drogę pienińską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska