Nietoperzowy Szlak Nordic Walking to nowa atrakcja turystyczna, której organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Inicjator działające w gminie Wielka Wieś. Członkowie tej organizacji na otwarcie szlaku, które miało miejsce w zimowej scenerii, zorganizowali rajd po tych malowniczych terenach. Zapalonych amatorów chodzenia z kijkami lub bez kijków nie odstraszył śnieg na trasie.
Nowe pętle Nietoperzowego Szlaku
- Nasz Nietoperzowy Szlak to nowa atrakcja dla osób aktywnych. Zapraszamy nie tylko osoby z kijkami, ale także biegające i jeżdżące na rowerze. Ta trasa była od początku pomyślana jako połączenie dwóch jaskiń: Nietoperzowej i Wierzchowskiej. Na cały szlak liczący 20 km składa się kilka pętli wytyczonych w terenie. Pierwsza z nich licząca 6,5 km powstała w ubiegłym roku. W tym roku utworzyliśmy kolejne pętle i podczas otwarcia szlaku członkowie naszej grupy nordic walking mogli pokonać 13,5 km nowych odcinków trasy - mówi Karol Tucharz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Inicjator.
Szlak prowadzi po terenach miejscowości: Jerzmanowice, Będkowice, Bębło, Wierzchowie i Zelków. Trasa ta została wytyczona i oznaczona w terenie przez krakowski oddział PTTK.
Rajd z kijkami w zimowej scenerii
Na otwarcie przybyły osoby uprawiające nordic walking z gmin: Wielka Wieś, Jerzmanowice-Przeginia, a także ze Skały, Skawiny i Krakowa. W gminie Wielka Wieś jest grupa, która cyklicznie ćwiczy i doskonali umiejętności chodzenia z kijkami. Stowarzyszenie organizujące szlak przygotowało dla członków tej grupy cotygodniowe treningi. Poprowadziła je popularyzująca nordic walking trenerka Sylwia Pasińska-Skowron. To łyżwiarka, piłkarka ręczna oraz pasjonatka nordic walking, która zdobywa puchary i medale na europejskich trasach nordic.
Projekt utworzenia nowego szlaku został realizowany przy wsparciu finansowym samorządu województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego oraz organizacyjnym gminy Wielka Wieś, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.
Historyczne miejsca na trasie turystycznej
Jak podkreśla Karol Tucharz na trasy jurajskie nowego szlaku są zapraszani wszyscy, którzy chcą aktywnie odpoczywać i poznawać nowe miejsca w podkrakowskich dolinkach, zachwycać się ich malowniczym położeniem, trafić do jeszcze "dzikich" pięknych miejsc, bo pętle tej trasy prowadzą z dala od zabudowań, leśnymi ścieżkami.
- Na szlaku są też ważne historycznie miejsca np. teren, po którym przebiegała granica zaborów. Myślę, że uda nam się je wyeksponować, umieścić tablice, żeby je upamiętniać i przy okazji edukować tych, którzy będą tędy wędrowali - mówi prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Inicjator.
Trasa Nietoperzowego Szlaku wiedzie obok parkingów, na które można przyjechać, zostawić samochód i wyjść na spacer. Można tu również dojechać z Krakowa autobusem aglomeracyjnym linii 310 i wysiąść na jednym z dwóch, zlokalizowanych w pobliżu, przystanków: w Bęble lub Będkowicach.
Widokowa ścieżka rowerowa powstanie wokół kamieniołomu pod K...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę
