Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa turystyczna Nietoperzowy Szlak z nowymi pętlami. Raj dla uprawiających nordic walking, spacerowiczów i biegaczy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Miłośnicy chodzenia z kijkami mimo śniegu i zimna ruszyli na rajd nowymi trasami Nietoperzowego Szlaku Nordic Walking. To trasa wytyczona na styku trzech gmin: Wielka Wieś, Jerzmanowice-Przeginia i Zabierzów. Jest ofertą nie tylko dla uprawiających nordic walking, ale dla każdego, kto chce spacerować po Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie. Pierwsza pętla tego szlaku została wytyczona i oznakowana w ubiegłym roku. Teraz otwarto kolejne dwa odcinki, nowe pętle tego malowniczego szlaku, który ma łącznie około 20 km.

Nietoperzowy Szlak Nordic Walking to nowa atrakcja turystyczna, której organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Inicjator działające w gminie Wielka Wieś. Członkowie tej organizacji na otwarcie szlaku, które miało miejsce w zimowej scenerii, zorganizowali rajd po tych malowniczych terenach. Zapalonych amatorów chodzenia z kijkami lub bez kijków nie odstraszył śnieg na trasie.

Nowe pętle Nietoperzowego Szlaku

- Nasz Nietoperzowy Szlak to nowa atrakcja dla osób aktywnych. Zapraszamy nie tylko osoby z kijkami, ale także biegające i jeżdżące na rowerze. Ta trasa była od początku pomyślana jako połączenie dwóch jaskiń: Nietoperzowej i Wierzchowskiej. Na cały szlak liczący 20 km składa się kilka pętli wytyczonych w terenie. Pierwsza z nich licząca 6,5 km powstała w ubiegłym roku. W tym roku utworzyliśmy kolejne pętle i podczas otwarcia szlaku członkowie naszej grupy nordic walking mogli pokonać 13,5 km nowych odcinków trasy - mówi Karol Tucharz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Inicjator.

Szlak prowadzi po terenach miejscowości: Jerzmanowice, Będkowice, Bębło, Wierzchowie i Zelków. Trasa ta została wytyczona i oznaczona w terenie przez krakowski oddział PTTK.

Rajd z kijkami w zimowej scenerii

Na otwarcie przybyły osoby uprawiające nordic walking z gmin: Wielka Wieś, Jerzmanowice-Przeginia, a także ze Skały, Skawiny i Krakowa. W gminie Wielka Wieś jest grupa, która cyklicznie ćwiczy i doskonali umiejętności chodzenia z kijkami. Stowarzyszenie organizujące szlak przygotowało dla członków tej grupy cotygodniowe treningi. Poprowadziła je popularyzująca nordic walking trenerka Sylwia Pasińska-Skowron. To łyżwiarka, piłkarka ręczna oraz pasjonatka nordic walking, która zdobywa puchary i medale na europejskich trasach nordic.

Projekt utworzenia nowego szlaku został realizowany przy wsparciu finansowym samorządu województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego oraz organizacyjnym gminy Wielka Wieś, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Historyczne miejsca na trasie turystycznej

Jak podkreśla Karol Tucharz na trasy jurajskie nowego szlaku są zapraszani wszyscy, którzy chcą aktywnie odpoczywać i poznawać nowe miejsca w podkrakowskich dolinkach, zachwycać się ich malowniczym położeniem, trafić do jeszcze "dzikich" pięknych miejsc, bo pętle tej trasy prowadzą z dala od zabudowań, leśnymi ścieżkami.

- Na szlaku są też ważne historycznie miejsca np. teren, po którym przebiegała granica zaborów. Myślę, że uda nam się je wyeksponować, umieścić tablice, żeby je upamiętniać i przy okazji edukować tych, którzy będą tędy wędrowali - mówi prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Inicjator.

Trasa Nietoperzowego Szlaku wiedzie obok parkingów, na które można przyjechać, zostawić samochód i wyjść na spacer. Można tu również dojechać z Krakowa autobusem aglomeracyjnym linii 310 i wysiąść na jednym z dwóch, zlokalizowanych w pobliżu, przystanków: w Bęble lub Będkowicach.

Teren dawnego kamieniołomu w Miękini przeznaczono w części na cele biznesowe i gospodarcze, częściowo edukacyjne i szkoleniowe orz rekreacyjne

Widokowa ścieżka rowerowa powstanie wokół kamieniołomu pod K...

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska