Kliknij i zobacz interaktywny reportaż
Interaktywny reportaż „Pokłady pamięci”, poświęcony jest blisko 100-letniej historii nieistniejącej już katowickiej kopalni „Gottwald”. Narratorami reportażu Marii Zawały i Karola Gruszki są emerytowani górnicy. Autorzy spędzili kilkadziesiąt godzin, rozmawiając z nimi oraz mieszkańcami dzielnicy Dąb, historykami, oraz proboszczem miejscowej parafii. Efektem tego są 24 filmowe opowieści.
Oś dokumentu rozłożona została pomiędzy trzema rozdziałami. Rozdział I - poświęcono historii katowickiej dzielnicy Dąb i górnictwu. II rozdział pokazuje ludzi - górników pracujących kiedyś w KWK "Gottwald". III - rozdział to zdjęcia uczestników pleneru fotograficznego Photoday, zrealizowanego na terenach po byłej kopalni.
W reportażu "Pokłady pamięci" to użytkownik decyduje, który rozdział w danym momencie wybiera i jakie jego części chce obejrzeć. Nieliniowa narracja pozwala widzowi poznać bohatera, zadać mu pytania, wybrać się z nim w podróż, przeglądać jego archiwalne fotografie, słuchać z nim muzyki, albo przeglądać linię czasu.
W produkcji wykorzystano niepublikowane dotąd archiwalne zdjęcia i mapy. Praca nad projektem zajęła 3 miesiące. Reportaż jest także częścią interaktywnej wystawy o tym samym tytule w Silesia City Center, która jest partnerem projektu. Odwiedzający największe na Śląsku centrum handlowe podążają śladem górników, śledząc losy bohaterów na specjalnych tabletach, wyświetlających części dokumentu i archiwalnych fotografiach, wydrukowanych na wielkoformatowych totemach.
To trzeci tak obszerny reportaż interaktywny zrealizowany przez Marię Zawałę i Karola Gruszkę za pomocą platformy Klynt. Pierwszy - nieliniowy reportaż "Śląsk za szybami", został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie im. Krystyny Bochenek w 2015 roku. Drugi z reportaży - " Śląski szeryf" - opowiada historię filmowca amatora Józefa Kłyka.
Za innowacyjne podejście do wykorzystania technologii multimedialnych w pracy redakcji "Dziennik Zachodni" w 2014 roku otrzymał nagrodę Grand Press Digital.