
Energooszczędność budynków – zmiany w ogrzewaniu domu
Od 1 stycznia 2021 r. nowe lub modernizowane budynki muszą zużywać mniej niż przedtem energii nieodnawialnej (m.in. węglowej, olejowej). W praktyce oznacza to konieczność zamontowania bardziej ekologicznych źródeł ciepła – np. pomp ciepła, kotłów na pellet czy paneli słonecznych. Opłaci się także montaż fotowoltaiki. Dla domu jednorodzinnego wskaźnik dopuszczalnego zużycia energii nieodnawialnej spadła z 95 kWh/m2 rocznie do 70 kWh/m2 rocznie.
Zobacz kolejne przepisy, które ulegają zmianie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Windy w budynkach – częściej wymagane
Najprawdopodobniej w 2021 r. wejdzie w życie zapowiadana przez MR nowelizacja warunków technicznych. Wprowadzi ona obowiązek montowania windy osobowej lub osobowo-towarowej w każdym:
– budynku użyteczności publicznej mającym dwie lub więcej kondygnacji,
– budynku zamieszkania zbiorowego mającym dwie lub więcej kondygnacji,
– budynku mieszkalnym wielorodzinnym mającym trzy lub więcej kondygnacji.
Co więcej, do wszystkich tych budynków musi być zapewniony swobodny dostęp z poziomu gruntu oraz dostęp dla osób niepełnosprawnych do wszystkich kondygnacji użytkowych. W budynkach bez windy będzie to oznaczało montaż urządzeń podnoszących przy schodach.

Schody w budynkach wielorodzinnych i publicznych – nowe oznaczenia
Najprawdopodobniej w I połowie 2021 r. pojawi się obowiązek specjalnego malowania schodów w budynkach publicznych i wielorodzinnych. Ułatwi to korzystanie z nich osobom z trudnościami w poruszaniu się. Jak podaje projekt ustawy: „Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia w każdym biegu schodów wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach (...) powinny być oznakowane na powierzchni poziomej i pionowej pasem o szerokości nie mniejszej niż 0,05 m, w kolorze kontrastującym z kolorem posadzki (...)”.

Parkingi, furtki i wejścia do klatek – łatwiejszy dostęp
Najprawdopodobniej w 2021 r. pojawią się zmiany, dzięki którym osoby na wózkach będą mogły łatwiej dostać się do budynku. Po pierwsze zabronione będą wysokie krawężniki i inne przeszkody między parkingiem a chodnikiem obok. Po drugie wszystkie furtki w ogrodzeniach będą musiały być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po trzecie w wejściu do budynku obowiązkowe będzie pozostawienie po obu stronach drzwi przestrzeni manewrowej minimum 1,5 x 1,5 m.