Nowe prawo jazdy już obowiązuje. Wymiana kosztuje 100,50 zł. Nowe prawo jazdy ważne przez 15 lat [17 marca 2019 r.]

  • Dziennik Zachodni

TK

Prawo jazdy ma nowy wzór, który obowiązuje od marca 2019. Wszyscy nowi kierowcy od marca dostają prawo jazdy z terminem ważności do 15 lat. Stare prawo jazdy można wymienić na nowe. Wymiana prawa jazdy będzie kosztowac każdego kierowcę 100,50 zł. A co ze starymi dokumentami? Chcąc nie chcąc - na wszystkich ostatecznie czeka takie prawo jazdy. Zobacz, jak wygląda nowe prawo jazdy, które ma związek z nowelizacją rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Nowe prawo jazdy i odświeżony wzór ma jedną zaletę: nie trzeba będzie wymieniać prawka po przeprowadzce, czyli zaoszczędzimy. Jednak ci, którzy posiadają bezterminowe uprawnienia, nie będą zadowoleni. W końcu i tak będą musieli je wymienić.

Prawo jazdy: Nowy wzór od 4 marca 2019

Prawo jazdy od 4 marca 2019 będzie miało nowy wzór. Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany, analogiczne do tych, które 4 lata temu wprowadzono przy dowodach osobistych. Co się zatem zmieni:

  • nowe prawo jazdy nie będzie zawierało adresu zamieszkania,
  • do wydania prawa jazdy wystarczy adres podany we wniosku,

Procedura, która obowiązywała wcześniej, zmuszała kierowców w chwili zmiany adresu zamieszkania do:

  • wymiany dokumentu w ciągu 30 dni,
  • poniesienia kosztu w kwocie 100,50 zł za wydanie nowego prawa jazdy w wydziale komunikacji.

Taka zmiana wydaje się o tyle sensowna, że prawo jazdy jest potwierdzeniem posiadania kwalifikacji do kierowania pojazdem, czy pojazdami, a nie weryfikacją adresu zamieszkania.

 Lucyna Nenow / Polskapresse

Prawo jazdy: Ranking szkół jazdy 2019 w woj. śląskim. TOP 80...

Nowe prawo jazdy będzie zatem udogodnieniem i nie trzeba będzie wymieniać dokumentu na nowy w chwili zmiany miejsca zamieszkania. W chwili wejścia w życia nowego wzoru prawka nie jest konieczna jego wymiana. Jednak ostatecznie nikogo ona nie ominie.

 Flickr/Karolina Kabat/CC BY-ND 2.0

10 najdziwniejszych rzeczy, za które możesz dostać mandat - ...

Wymiana prawa jazdy. Z czym się wiąże?

Wymiana prawa jazdy w związku z wprowadzeniem nowego wzoru nie jest konieczna.

Dokumenty, które były wydane do tej pory, zachowują swoją ważność - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Wymiana jednak ostatecznie nikogo nie ominie. Nawet posiadaczy bezterminowego prawa jazdy. W latach 2028-2033 przeprowadzana będzie obowiązkowa wymiana uprawnień. Nowe dokumenty będą wydawane z maksymalnym okresem ważności 15 lat.

To początek zmian, które czekają Polaków w związku z prawem jazdy. Trwają prace związane z rozwojem systemu CEPiK 2.0, co ma zaowocować brakiem konieczności posiadania prawa jazdy przy sobie w czasie kontroli drogowej.

Czy znasz kodeks drogowy? Rozwiąż quiz

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.03.2019, 16:35

A dlaczego nie mamy rozwiązania jak w USA? Tam prawo jazdy jest jednocześnie dowodem tożsamości. U nas wprowadzili nowe dowody osobiste z jakimś czipem, to dlaczego nie można do niego od razu dopisywać kategorii prawa jazdy? Jeden plastik, a wpisać tam można bardzo dużo informacji. Koszt niższy, dla wszystkich ułatwienie...

18.03.2019, 14:13

chyba co nie którzy nie zrozumieli? będzie wymiana DOKUMENTU, ci co dostali nowy wzór też, ale za 15 lat a reszta ze starym za 9 lat.

18.03.2019, 11:31

W styczniu dostałam prawo jazdy i co teraz mam wyrabiać jeszcze raz?

18.03.2019, 08:38

A propos skrócenia ważności bezterminowych praw jazdy, polecam wyrok WSA w Krakowie z 2018-07-20: III SA/Kr 351/18
Wynika z niego, że wpisanie ważności 15 lat będzie nieskuteczne, jeśli ktoś miał bezterminowe prawo jazdy. Oczywiście PiS ma wyroki sądów tam gdzie Konstytucję, ale "na koniec dnia" rozstrzyga sąd. A PiS się wkrótce skończy i wówczas będą mieli więcej z sądami do czynienia - z perspektywy twardej ławki na sali sądowej.

18.03.2019, 07:35

Milusińscy 50 latkowie nie łudżcie się,że po 15-tu latach otrzymacie za 100,5 zł kolejne prawo jazdy na kolejne 15 lat.Musicie bowiem przejść przez kompleksowe badania specjalistyczne,zaś każde z nich słono kosztuje,gdyż biznes powinien waszym kosztem się kręcić.Mam prawko warunkowe,ze względu na wzrok-co 1-2 lata płacę 200 zł za badanie lekarskie 100,5 zł za przedłużone prawko.

18.03.2019, 02:35

A po ... wymieniać ? Przecież ma yć ustawa że można prawka nie mieć przy sobie a styka dowód osobisty, rządzie !!!!! Przestań ćpać, zmień dealera albo bierz połowę

15.03.2019, 09:23

Mamy Dowody Rumuńskie a teraz pora na Prawą Jazdy Rumuńskie!

14.03.2019, 19:20

... pier do lic . Prawo nie działa wstecz.

14.03.2019, 19:18

Skoro mam prawo jazdy bezterminowo to bardzo proszę się od

14.03.2019, 08:54

Cześć wszystkim Bardzo proszę o pomoc. wczoraj w hotelu wynajałem polkę około 23lata do towarzystwa i mnie okradła na dość wysoką sumę. jej profil jest w internecie na stronie: https://sexpogaduchy.pl/sandra88 jej nik: sandra88jeżeli zna ktoś tę polkę prosze o kontakt za ustalenie tej kobiety place 5.000zł odrazu. ..czekam na ArtuM89@wp.pl

13.03.2019, 23:44

Dowód bez adresu i prawo jazdy bez adresu kto to kurwa wymyśla?

13.03.2019, 11:00

Złodzieje złodzieje o jest 500 Plus

12.03.2019, 14:31

Wymiana? Nie to nie jest wymisna tylko pozbawianie ludzi praw nabytych. Wymiana powinna być tylko kwestią trchniczną, ale tu nie dość że trzeba za nowe zapłacić, to jeszcze każdy mający prawo jazdy bezterminowe zostanie go pozbawiony. Konstytucja gwarantuje, że praw nabytych nie wolno pozbawiać, ale w czasach bezprawia chyba wszystko wolno. Pozew zbiorowy powinien być przeciwko nierządowi wystosowany.

12.03.2019, 12:55

A jednak w wielu innych krajach są mądrzejsi. Na PJ istnieje adres zamieszkania i nawet czerwone serduszko, gdy kierowca zgadza się być dawcą organów.

12.03.2019, 10:26

A za parę lat znów będą zmieniać, bo tak xd juz lepiej sobie z dokumencika kupic prawko :)

11.03.2019, 22:04

Sku rwiele znowu szukaja jak nas okraść z pieniedzy dosc ze czlowiek zda placi za to to jeszcze kolejna oplata za przymusowe wymiany. Na co pójdą te pieniadze??

11.03.2019, 12:47

bardzo proszę o pomoc

pomagam.pl/andrzejkulis

11.03.2019, 11:52

A co to jest "prawko"? Ja rozumiem dokument prawa jazdy. Ale w profesjonalnym artykule zwrot "prawko"?

10.03.2019, 22:31

A co po tych 15 latach? Już nigdy nie będę mógł jeździć pojazdami mechanicznymi?

10.03.2019, 12:38

"Od 2028r do 2033r obowiązkowa wymiana uprawnień"? To ja sobię wymienię z kat.b na kat.p (dwuosobowy prom kosmiczny)! A w 2034r kolejny debil wymyśli wymianę p.j bo mu kolorki i hologram nie będzie pasował. ŚWIAT JEST PIĘKNY, TYLKO LUDZIE TO ... .

08.03.2019, 21:08

To jest dopiero łamanie praw obywatelskich i praworządności, gdzie teraz jest unia i jej mondrale.

08.03.2019, 16:49

Mam bezterminowe. Wiec wymienię w roku 2033. Tyle, że wtedy będę miał 76 lat. Do tego 15 lat więc (może) dotrwam do 91-roku życia. Wtedy już już gleba, albo Alzheimer i prawko nie bedzie potrzebne!
PS. Jeżeli za kilak alt nie wprowadzą jakiś obostrzeń dla starszych kierowców.

08.03.2019, 15:06

W dniu 07.03.2019 o 10:04, Kierowca napisał: A jak ktoś nie zmienia adresem to i tak będzie musiał wytac te 100,50zl co 15 lat. Massakra. Kretyni tam pracują by na tak krótki okres prawo jazdy wydawać albo kazać Tym co maja ważne ale stary wzór wymieniać na nowe jak nie chcą??/
 
Wcale nie kretyni tylko wyrafinowani złodzieje. W ten sposób co 15 lat będziesz musiał zapłacić 100 za nowy dokument. W skali kraju to daje setki milionów złotych przychodu. Oni zwyczajnie na nas zarabiają, jak zwykle tłumacząc się że zmianyt są potrzebne dla nas

07.03.2019, 20:00

CzeŚć panowie Mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na https://sexanons.eu/monia22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą..

07.03.2019, 19:48

To jest furtka do pozbawiania starszych kierowców uprawnień
Jeszcze powiedziane wyraznie ,że max na 15 lat ,więc zaraz powiedzą rządzący ,że po np.60 roku życia wydadzą prawko na 5 lat a potem badania lekarskie .
Co roku a już np po 70 tym roku życia mogą nie wydawać wogule uprawnień
W ten sposób nie zminimalizują wypadków lecz tylko zminimalizują kierowców . To się nazywa ograniczenie praw obywateli w
Kretyński sposób