Nowe Prawo wodne wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. W jakim stopniu dotyczy rolników, jak może wpłynąć na ich gospodarstwa i jakie przyniesie opłaty? Wyjaśnia poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nowe Prawo wodne powołuje do życia państwowe gospodarstwo wodne Wody Polskie, które w sposób kompleksowy mają zająć się całą gospodarką wodną. Skupi wszystkie służby związane z wodą w zakresie ochrony przed powodzią czy suszą, rządowe czy samorządowe.
- Wody Polskie będą wydawały pozwolenia wodno-prawne - mówił Mariusz Gajda, wiceminister środowiska. Poinformował również, że 11 grudnia wchodzi ustawa, która powołuje regulatora cen. - Organizacja Wód Polskich to zadanie niezwykle trudne - wskazywał przedstawiciel resortu podczas poniedziałkowej (4 grudnia) wizyty w Bydgoszczy.
Wprowadzając wspomniane prawo zostają spełnione warunki wstępne, co umożliwi wykorzystanie funduszy europejskich na gospodarkę wodną - to ok. 15 mld zł.
Każdy podatek, generuje biedę. Po co nam te pieniądze z unii??? To Unia ma problemy, my mamy swoje, a jeżeli chcecie, żeby w kraju, Polsce, gdzie wody jest pod dostatkiem, ludzie umierali z pragnienia, żeby szerzył się brud, i żeby pola nieurodzajem stanęły, wprowadzajcie ten podatek...