Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny budynek straży pożarnej i szkoła aspirantów w Nowym Sączu. Wkrótce ruszy budowa przy ul. Węgierskiej za blisko 30 mln zł

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Budynek straży na osiedlu Biegonice w Nowym Sączu zostanie wyburzony. Nowy ma powstać w drugiej połowie 2025 roku.
Budynek straży na osiedlu Biegonice w Nowym Sączu zostanie wyburzony. Nowy ma powstać w drugiej połowie 2025 roku. Klaudia Kulak
Rusza budowa wartej blisko 30 milionów złotych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej PSP oraz nowoczesnego budynku Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Nowym Sączu. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na budowę. Inwestycja według planów powinna być gotowa końcem września 2025 roku.

Nowoczesna jednostka strażacka w Biegonicach

Budowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu wraz z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów została wpisana do „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025″. Kosztorys inwestycji zakładał kwotę rzędu 24 mln zł, z czego 16 mln zł ma pochodzić z rządowego programu. Do przetargu zgłosiło się 12 firm, żadna oferta nie mieściła się w budżecie. Najtańszą zaproponowała firma Eletricon za 29,4 mln zł. Ta oferta został ostatecznie wybrana, po tym jak udało się pozyskać dodatkowe środki.

- Ten projekt to nie tylko krok naprzód w zakresie bezpieczeństwa publicznego, ale i potężna inwestycja w przyszłość naszej społeczności. Przetarg został właśnie rozstrzygnięty, co oznacza, że wkrótce rozpoczniemy prace. To historyczny moment dla naszego miasta i świadectwo naszej wspólnej determinacji w dążeniu do lepszej przyszłości - mówi poseł Patryk Wicher.

Za inwestycję odpowiada Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która po zakończeniu etapu projektowego wystąpiła o pozwolenie na budowę nowego obiektu. To szybko zostało podpisane przez prezydenta Nowego Sącza.

- Budynek będzie spełniał dzisiejsze standardy i zagwarantuje naszym strażakom, ale także psom ratowniczym komfortowe warunki służby. Obiekt, w którym obecnie mieści się nasza druga jednostka ma na przykład za niskie garaże i nie mieszczą się w nich nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze - mówi st. bryg. Paweł Motyka, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Remont i przebudowa tego obiektu nie byłaby możliwa bez naruszenia jego konstrukcji.

Wiadomo, że istniejący budynek z lat 60-tych przy ul. Węgierskiej zostanie wyburzony. Na jego miejscu powstanie nowy obiekt o powierzchni 4300 metrów kwadratowych. Na czas wyburzania budynku strażacy przeprowadzą się do lokalu przy ul. Wyspiańskiego, który należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, które wynajmie część swojej bazy. To dobra lokalizacja, bo znajduje się na obszarze, który swoim zasięgiem obejmuje jednostka.

Strażacy będą dzierżawić kanał o długości 25 metrów na wozy bojowe przy warsztacie oraz pomieszczenia biurowe jak: kuchnia, biuro i pokój dla dyżurnego oraz prysznice i szatnia.

Będzie to druga nowoczesna siedziba

Przy ul. Witosa w Nowym Sącz stoi nowoczesna siedziba Komendy Miejskiej i JRG PSP Nr 1 w Nowym Sączu. W roku 2007 w drodze przetargu wyłoniono generalnego wykonawcę budowy. Dzięki deklaracji samorządów miasta Nowego Sącz oraz powiatu nowosądeckiego o wsparciu finansowym przedsięwzięcia kwotą 4 milionów złotych, w październiku 2007 podpisana została umowa na wykonawstwo strażnicy. W dniu 31 marca 2008 roku na placu budowy, z udziałem wielu licznych gości odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, którego dokonał ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Antoni Podolski, towarzyszy mu Komendant Miejski PSP bryg. Janusz Basiaga.

W związku zaistniałymi w okresie realizacji inwestycji problemami finansowymi budżetu państwa, zaplanowany czas budowy strażnicy wydłużył się. Ostatecznie zakończenie prac budowlanych nastąpiło w grudniu 2012 roku. Rok 2013 strażacy przywitali w nowej strażnicy przy ul. Witosa 69.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska