Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowosądeckie: nie zabiorą ludziom zdobyczy cywilizacji

Iwona Kamieńska
Mieszkańcy doliny Popradu nie zostaną pozbawieni możliwości odbioru telewizji z naziemnych nadajników. Obawy takie wywołało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, publikując mapę zasięgu telewizyjnego sygnału po przejściu w połowie kwietnia z analogowego na cyfrowy.

Z dokumentu wynikało, że w Krynicy-Zdroju, Piwnicznej-Zdroju i Muszynie będą miejsca, do których nie dotrze cyfrowa telewizja, a analogowa zniknie. Planowane do montażu nadajniki cyfrowe były bowiem zbyt słabe.

Interwencje burmistrza Muszyny Jana Golby, posła Andrzeja Romanka i władz samorządowych Szczawnicy przyniosły jednak efekt. Spółka EmiTel ma skorygować swoje plany i wymienić urządzenia nadawcze, aby zasięg odbioru sygnału cyfrowego nie był mniejszy niż obecny zasięg telewizji analogowej. Na pierwszy ogień "łatania" białych plam wzięto Szczawnicę. Później przyjdzie pora na miejscowości z Sądecczyzny.

Mimo to mieszkańcy położonych między górami zakątków powiatu nowosądeckiego (o ile nie mają anten satelitarnych) wciąż niepokoją się, że stracą sygnał telewizyjny po kwietniowym przełączeniu nadajników z emisji analogowej na cyfrową. Chodzi głównie o rejon trzech wspomnianych sądeckich uzdrowisk.

- Obawiamy się nie tylko braku zasięgu cyfrowego w naszych sołectwach, ale też na peryferyjnych obszarach samego uzdrowiska - mówi burmistrz Krynicy Dariusz Reśko. - Przecież to kuriozum, aby w XXI wieku, w dobie cyfryzacji, odcinać ludzi od możliwości odbioru telewizji.

- W gminie uzdrowiskowej, brak odbioru sygnału telewizyjnego to ogromny problem, przecież przyjeżdżają do nas turyści z całej Polski - dodaje burmistrz Golba.

Do obydwu dotarły na razie tylko nieoficjalne informacje, że problem ma być rozwiązany.

- Wierzę, że tak będzie, choć nie ukrywam, że wolałbym mieć to na piśmie - zaznacza Dariusz Reśko.

Pierwsze pisma z deklaracjami dokonania korekty w planach spółki EmiTel (operatora naziemnych urządzeń radiowo-telewizyjnych) dotarły do władz Szczawnicy i biura poselskiego Andrzeja Romanka, w którym przygotowywano interpelacje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Na górze Jarmuta w Szczawnicy już rozpoczęła się instalacja nadajnika cyfrowego o większym zasięgu DVB-T typu "gap filler" - mówi Michał Mółka, dyrektor biura poselskiego Romanka. - Spółka EmiTel potwierdziła, że podobne nadajniki będą zamontowane również w Ochotnicy, Krościenku nad Dunajcem, Muszynie i Krynicy-Zdroju.

Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]


Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska