Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Prokocim czy Prokocim Nowy? [INTERWENCJA]

Arkadiusz Maciejowski
Stara nazwa jest niepoprawna - tłumaczą urzędnicy
Stara nazwa jest niepoprawna - tłumaczą urzędnicy Anna Kaczmarz
Urzędnicy miejscy zdecydowali, że od września blisko 100 przystanków komunikacji miejskiej w Krakowie będzie miało zmienione nazwy. Ma to pasażerom ułatwić poruszanie się po mieście. Niektóre propozycje budzą jednak wątpliwości. Mieszkańcy nie mogą na przykład zrozumieć różnicy między "Prokocimiem Nowym" a "Nowym Prokocimiem".

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

Koszt wymiany tabliczek poniesie MPK, jak się dowiadujemy, będzie to ok. 3700 zł. Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu tłumaczą, że przy opracowywaniu nowych nazw przystanków starano się wyeliminować nazwy mogące wprowadzać w błąd. Skupiono się przede wszystkim na przystankach mających w nazwie cyfry rzymskie, które nie precyzują lokalizacji, a także zawierających nazwy nieistniejących już obiektów.

I faktycznie, kilka propozycji może polepszyć sytuację. Na przykład przystanek "Podgórki Tynieckie I" będzie teraz nosił nazwę "Bagienna", a przystanek "Prokocim CPN" będzie się nazywał "Jerzmanowskiego".

Kilka propozycji budzi jednak wątpliwości pasażerów komunikacji miejskiej. - Jaki jest sens ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wymianą tabliczek i zmianą głosowego zapowiadania przystanków w pojazdach w przypadku np. przystanku "Prokocim Nowy", którego nazwa ma się zmienić na "Nowy Prokocim"? - zastanawia się Michał Słania, mieszkaniec Dzielnicy XII.

Urzędnicy tłumaczą jednak, że nazwy "Nowy Prokocim" i "Nowy Bieżanów" są poprawne, a te stosowane dotychczas były błędne. - Ktoś po prostu popełnił błąd w nazewnictwie w latach PRL-u i tak już zostało, teraz to poprawiamy - wyjaśnia Piotr Hamarnik z ZIKiT.
Krakowianie sprawdzają jednak dalej. I pytają, skąd decyzja, by nazwę przystanku "Las Mogilski" zmieniać na "Lasek Mogilski".

- W tym przypadku to dostosowanie nazwy do przyjętego nazewnictwa. Nie mówi się o Lesie Mogilskim, ale o Lasku Mogilskim - przekonuje Michał Pyclik z ZIKiT.

Zdaniem urzędników pasażerom zdecydowanie łatwiej będzie podróżować po Krakowie, jeśli przystanek "Dworzec Główny Zachód (Galeria)" będzie się nazywał "Dworzec Główny Zachód", przystanek "Olszanica Działki" zmieni nazwę na "Olszanica Ogródki Działkowe", a "Kosocice I" - na "Niebieska Autostrada". Ktoś mógłby bowiem pomylić autostrady...

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

W szpitalu zlekceważono zgwałconą pacjentkę? Prokuratura sprawdza

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska