Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok zacznij od „przeglądu” swojego organizmu. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Program „Profilaktyka 40 Plus” także w 2023 roku!
Program „Profilaktyka 40 Plus” także w 2023 roku! fot. pixabay
40. urodziny za tobą? Zgłoś się na bezpłatne badania w programie „Profilaktyka 40 Plus” i daj sobie szansę na wczesne wykrycie choroby.

Siedząca praca i odpoczynek na kanapie, niezdrowe posiłki na talerzach, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, stres. Lekarze nie mają wątpliwości, że gruntowne zmiany naszego stylu życia i codziennych nawyków to prosta droga do szeregu tzw. chorób cywilizacyjnych. Z powodu nadciśnienia tętniczego tylko w Małopolsce leczy się ok. 400 tys. pacjentów. Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej pacjentów z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.

„Profilaktyka 40 Plus” także w 2023 r.

Ryzyko cukrzycy, schorzeń serca czy nowotworów rośnie wraz z wiekiem. Jedynym sposobem, by wykryć te groźne choroby w momencie, gdy nie dają one jeszcze niepokojących objawów, są zaś regularne badania profilaktyczne. Początek nowego roku to świetny moment, by znaleźć czas na zdrowie i zaplanować kompleksowy przegląd organizmów. Ułatwia to program „Profilaktyka 40 Plus”, z którego można korzystać także w tym roku.
Program przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia daje szansę, by bezpłatnie i bez wcześniejszego zgłaszania się do lekarza po skierowanie wykonać kompleksowy pakiet badań profilaktycznych, dostosowanych do stanu zdrowia i codziennych czynników ryzyka. Zestaw diagnostyki został dobrany w taki sposób, by pomóc we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. właśnie nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.

Z programu za darmo mogą skorzystać wszystkie osoby 40+. Nie ma górnej granicy wieku – jest on skierowany także do seniorów.

Wystaw sobie e-skierowanie

Jak skorzystać z możliwości kompleksowego „przeglądu” swojego organizmu? Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ci, którzy nie aktywowali jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę dzwoniąc pod numer 22 735 39 53, poprosić o pomoc swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo medyków z punktu wykonującego diagnostykę.

W skład „Profilaktyki 40 Plus” wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale.

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest ponad 170. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.

Sprawdź kalendarz profilaktyki

„Profilaktyka 40 Plus” to tylko jeden z programów umożliwiających systematyczną kontrolę swojego organizmu. Nie wiesz, które z nich są przeznaczone dla ciebie? W planowaniu regularnych badań profilaktycznych pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia Akademia NFZ. Znajdziesz tam praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich, które pomogą nie przegapić rozwijającej się choroby.

 

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska