FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki
Czy piąta edycja budżetu obywatelskiego może stanąć pod znakiem zapytania? Po raz pierwszy w historii tej inicjatywy pojawiła się skarga na prace komisji weryfikującej nadesłane do przyszłorocznego budżetu wnioski. Chodzi o odrzucenie projektu z os. Dąbrówka dotyczącego budowy sceny widowiskowej, będącej wstępem do stworzenia osiedlowego domu kultury.
- To decyzja przeciwko mieszkańcom naszego osiedla pozbawiona jakichkolwiek podstaw merytorycznych - wyjaśnia radny, który pełni także funkcję przewodniczącego zarządu os. Dąbrówka.
Kądziołka nie wyklucza również wniesienia skargi do Najwyższej Izby Kontroli.
- To skandal w jaki sposób potraktowano nasz projekt - podkreśla w rozmowie z nami.
Wszystko było w porządku
Każdy projekt składany przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego musi spełnić określone wymagania formalne.
- Kiedy składaliśmy nasz wniosek w Urzędzie Miasta nie było do niego żadnych zastrzeżeń - wyjaśnia Michał Kądziołka.
Później wnioskodawcy zostali poproszeni przez przedstawicieli Wydziału Inwestycji oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki o przesunięcie lokalizacji inwestycji, bo koliduje ona z innym projektem, czyli budową boiska do mini golfa.
- Uznaliśmy, że to mieszkańcy zdecydują, który projekt chcą poprzeć - opowiada radny.
Odrzucenie projektu
W skład komisji weryfikującej projekty wchodzi 15 osób. Wśród członków jest również Teresa Cabała, radna klubu PiS Wybieram Nowy Sącz. Brała ona również udział w głosowaniu i była zaskoczona odrzuceniem projektu z Dąbrówki.
- Nie podano żadnego konkretnego uzasadnienia tej decyzji- mówi dzisiaj Cabała.
Wnioskodawcy złożyli do komisji odwołanie i wtedy dopiero pojawiło się uzasadnienie, mówiące o braku odpowiedniej drogi dojazdowej do przyszłej sceny widowiskowej. Te wyjaśnianie ich zaskoczyły, bo na etapie analiz formalnych nikt nie zwrócił na ten fakt uwagi.
- Dlatego złożyłem skargę do wojewody małopolskiego, który następnie przekazał sprawę Regionalnej Izbie Obrachunkowej - wyjaśnia radny. - Teraz czekamy na jej opinię - dodaje.
Co będzie z budżetem?
Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem głosowanie nad 36 przyjętymi przez komisję projektami ma się odbyć w dniach od 1 do 8 października. Co jeśli jednak RIO zakwestionuje całą procedurę weryfikacji projektów?
Artur Bochenek, zastępca prezydenta miasta i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ma nadzieję, że do tego nie dojdzie, a skarga nie wpłynie na realizację przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.
- Jeżeli jednak tak się stanie, to wszystkich mieszkańców poinformujemy o tych destrukcyjnych działaniach niektórych radnych - mówi wiceprezydent.
Z kolei Piotr Lachowicz, sekretarz miasta i wiceprzewodniczący wspomnianej komisji przypomina, że zgodnie z wymogami ustawy, miasta na prawach powiatu muszą mieć obowiązkowo budżety obywatelskie.
- Jego brak byłby pogwałceniem tej ustawy - podnosi Lachowicz.
W maju Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła nowy regulamin budżetu obywatelskiego. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii tej inicjatywy 2 mln zł zostanie podzielone pomiędzy każde z 25 osiedli miasta, proporcjonalnie do liczby mieszkańców oraz powierzchni danego osiedla. Według nowego regulaminu projekty mogą dotyczyć tylko jednego osiedla, zrezygnowano zatem z dużych, ogólnomiejskich inicjatyw. Zgodnie z wyliczeniami władz miasta największa kwota przypadnie os. Zawada i wyniesie prawie 147 tys. zł.
Nabór projektów trwał od 1 do 22 lipca br. Wysłano 71 wniosków, z czego po ich weryfikacji pod głosowanie poddanych zostanie 36. Samo głosowanie odbędzie się w dniach 1 - 8 października. Można głosować drogą elektroniczną, bądź w kilku punktach w mieście.
- Te firmy z Małopolski zna cały kraj. Ich właściciele często startowali od "zera"
- Nowy Sącz. Dwie manifestacje w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Gdzie na rower? Top 10 atrakcyjnych tras na Sądecczyźnie
- Top 10 barów w Nowym Sączu. Tu zjesz najtaniej obiad
- TOP 10 domów weselnych na Sądecczyźnie według internautów
